یادداشت، پیروز میدان رقابت بین فضل الرحمان و عمران خان چه کسی خواهد بود؟

به گزارش وبلاگ نیما، رقابت های سیاسی در کشورهای مختلف همیشه وجود داشته و حتی شخص عمران خان نیز پیروزی کنونی خود را مدیون رقابتی است که از سال 2014 در خیابان های اسلام آباد شروع کرد.

یادداشت، پیروز میدان رقابت بین فضل الرحمان و عمران خان چه کسی خواهد بود؟

به گزارش دفتر منطقه ای وبلاگ نیما، حسام کیان مقدم با ارسال یادداشتی نوشت: پاکستان که تقریبا یک سال آرامش را به لطف انتخابات سال گذشته تجربه نموده است باز هم در آستانه یک اعتراض گسترده خیابانی قرار گرفته است. اعتراضی که این بار فردی به نام فضل الرحمان طلایه دار آن خواهد بود و کوشش خواهد نمود تا با استفاده از دین و اعتقادات، مردم را علیه عمران خان تحریک کند.

تاریخچه اعتراضات فضل الرحمان

رقابت بین فضل الرحمان و عمران خان چندان تازگی ندارد و زمانی که رهبر حزب تحریک انصاف کوشش می کرد پنجه در پنجه نواز شریف گردد، فضل الرحمان به حمایت از حزب نواز برخواسته و رسما نشان داد که انگیزه ای برای اتحاد با عمران خان ندارد.

حزب جمعیت علمای اسلام و فضل الرحمان پیش از انتخابات دوبار امام جماعت مسجد الحرام را به پاکستان دعوت نموده و کوشش کردند برای خود کانون هوادارانی دست و پا نمایند ولی نتیجه انتخابات سال گذشته نشان داد که کوشش فضل الرحمان مثمر ثمر نبوده و حتی شخص او نیز نتوانست وارد مجلس گردد.

شکست فضل الرحمان در انتخابات برای او خاتمه راه نبود، رهبر حزب جمعیت علمای اسلام این بار کوشش کرد به عنوان یکی از معترضان دولت اسلام آباد در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند ولی از آنجا که احزاب اپوزیسیون مانند حزب مردم و حزب نواز هیچ وحدتی باهم نداشتند حاضر نشدند از او حمایت نمایند و فضل الرحمان یک بار دیگر طعم شکست را تجربه کرد.

شکست های پی در پی او به حدی سنگین بود که حتی حاضر نشد در انتخابات میان دوره ای بعضی مناطق شرکت نموده و اقبال خود برای حضور در مجلس را بیازماید.

بازهم کوشش ناکام برای متحد کردن اپوزیسیون

فضل الرحمان طی ماه ها اخیر بازهم ضمن برگزاری جلسات متعدد با سران حزب مردم و حزب نواز در کوشش است تا از آنها برای برگزاری یک اعتراض گسترده علیه عمران خان یاری بگیرد.

حزب مردم به صراحت حضور در اعتصاب خیابانی فضل الرحمان را رد نموده و حزب نواز هنوز هم پاسخی معین به او نداده است. امید فضل الرحمان است این است که احزاب نواز و مردم از بیم پیگیری های پرونده فساد اقتصادی با او همراه شوند ولی باید به نکاتی توجه داشت که در نگاه اول چندان به نظر نمی آیند.

نگاهی به شرایط میدانی و پیش بینی احتمال موفقیت فضل الرحمان

رئیس حزب جمعیت علمای اسلام هدف خود از برگزاری اعتراضات و اعتصاب خیابانی را به صراحت عنوان نموده: ساقط کردن دولت عمران خان. ولی باید دید این هدف چه اندازه با واقعیت های میدانی تطابق دارد.

زمان بد برای آغاز اعتصاب

یکی از دلایل اصلی عدم همراهی حزب مردم و حزب نواز با فضل الرحمان زمان بسیار بدی است که او برای آغاز اعتراضات خود انتخاب نموده است.

27 اکتوبر زمان پیشنهادی و البته تقریبا قطعی فضل الرحمان برای آغاز اعتراضات علیه عمران خان است ولی این روز در اصل روز همبستگی با مردم کشمیر است و حتی احزاب اپوزیسیون پاکستان نیز حاضر نیستند در این روز به اختلافات دامن زده و علیه وحدت ملی اقدامی انجام دهند.

بلاول بوتو زرداری رئیس حزب مردم و شهباز شریف رئیس حزب نواز از فضل الرحمان خواستند که زمان برگزاری اعتراضات را به تعویق بیندازد ولی او حاضر به این کار نشد.

تکیه به لشکری که وجود ندارند

مشکل بعدی که پیش روی فضل الرحمان است در اصل نیروی انسانی و شرکت نمایندگان در اعتصابات و اعتراضات هستند. بدون شک او که رئیس یک حزب مذهبی است بیش از همه به دانشجویان مدارس دینی تکیه دارد و با اتکا به آنها اعلام نموده است: در اعتراضات خیابانی ما یک میلیون و 500 هزار نفر شرکت خواهند کرد.

عددی که فضل الرحمان اعلام نموده به حدی خارج از تصور است که حتی خوش بین ترین کارشناسان نیز نمی توانند آن را باور نمایند. برای آنالیز دقیق تر باید دانست که در مدارس دینی پاکستان دو نظام آموزشی وجود دارد: نظامی که تنظیم المدارس آن را وضع می نماید و نظامی که وفاق المدارس آن را وضع می نماید.

مسئولین تنظیم المدارس به صراحت اعلام کردند که حتی یک نفر از دانشجویان آنها در اعتراضات فضل الرحمان شرکت نخواهند کرد و مسئولین وفاق المدارس نیز تصریح کردند: هواداران فضل الرحمان در مدارس تحت پوشش ما از 2 هزار و 500 نفر بیشتر نیستند که ممکن است دراعتراضات او شرکت نمایند.

تامین اقتصادی اعتراضات

مسائل فضل الرحمان تنها به جمع آوری نیروی انسانی ختم نمی گردد اگر تعدادی خارج از حد تصوری که او اعلام نموده را بپذیریم متوجه خواهیم شد که شهر اسلام آباد باید خود را پارکینگ حداقل 150 هزار خودرویی کند که معترضین را منتقل نموده اند.

تنها هزینه خورد و خوراک این تعداد معترض روزانه بالغ بر 7 میلیون دلار خواهد شد که تامین آن نیز کار ساده ای نیست.

عدم حمایت احزاب بزرگ

یکی دیگر از مسائلی که پیش روی فضل الرحمان وجود دارد عدم همراهی حزب مردم و حزب نواز با او است، شکی نیست که این دو حزب هواداران زیادی دارند ولی در شرایط فعلی همراهی با فضل الرحمان برای آنها هم هزینه ای خواهد داشت که حداقل تاکنون حاضر به پرداخت آن نشده اند.

فضل الرحمان کوشش داشت با نواز شریف در زندان ملاقات نموده و او را برای حضور در اعتراضات ترغیب کند ولی مسئولین دولت پاکستان به او اجازه ملاقات با نخست وزیر سابق کشور را نداند.

در هر حال زمان می تواند نتیجه دقیق اعتراضات او را معین کند ولی آنچه می توان از شرایط فعلی حدس زد و پیش بینی کرد این است که فضل الرحمان در اعتراضات خود توفیق چندانی به دست نخواهد آورد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "یادداشت، پیروز میدان رقابت بین فضل الرحمان و عمران خان چه کسی خواهد بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت، پیروز میدان رقابت بین فضل الرحمان و عمران خان چه کسی خواهد بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید