چگونه مسئله آب زاینده رود و اصفهان مزمن شد؟

به گزارش وبلاگ نیما، مهدی فصیحی هرندی کارشناس محیط زیست در یادداشتی در روزنامه شرق نوشت: در آستانه تجمع دیگری از سوی کشاورزان و حقا به داران مناطق شرق استان اصفهان، بار دیگر مسائل آب اصفهان و زاینده رود پررنگ شده است. پرسشی که در عنوان یادداشت مطرح شده به نظر می رسد سال ها همراه ما خواهد بود اگر به حل مسائل از زاویه دیگری نکاه نکنیم.

چگونه مسئله آب زاینده رود و اصفهان مزمن شد؟

برای این مزمن شدن مسائل چندین دلیل کلی می توان بیان کرد؛ اولا درباره مسائل آب زاینده رود و به تبع آن اصفهان سیستم حکمرانی آب کشور هنوز به تعریف مشترک، دقیق و منظمی نرسیده است، چون مرجعی که همه جانبه به موضوع نگاه کند وجود ندارد؛ بنابراین اولین حرکت باید تشکیل مرجعی باشد که متناوب و دوره ای مسائل آب اصفهان را رصد، پردازش، اولویت بندی و ارائه کند. بله تأکید صرفا بر تعریف مسائل است نه راه چاره ها! نگارنده بار ها در مناسبت های مختلف بر این موضوع تأکید کرده است که درحال حاضر تکلیف مسائل آب زاینده رود و اصفهان معین نیست.

اکنون کدام یک از موارد زیر مسئله اولویت دار زاینده رود است: آب به حساب نیامده در شبکه اصفهان بزرگ، حقابه کشاورزان، توسعه در بالادست و پایین دست رودخانه، تجاوز به حریم و بستر، توسعه آب محور نه آمایش محور شهر هایی که از زاینده رود آب می برند، عدم تعادل منابع و مصارف و... کدام؟ قطعا فهرست بی انت ها نیست، اگر به آن توجه شود؛ بنابراین باید بدانیم کدام یک از این مسائل، مسئله آب در اصفهان است که آن را حل کنیم.

به نظر نگارنده هرکس بگوید که مسئله آب زاینده رود اصفهان معین است، معینا یا می خواهد از مسئولیت فرار کند یا بی اطلاع است، شق سوم ندارد. به همین دلیل هر ذی مدخلی قبل از اینکه اصلا مسائل را تعریف کند، راه چاره ارائه می دهد.

عملا راه چاره بر اساس مسائلی است که چندان معین نیست و فقط با کلماتی کلی مانند بحران و کمبود و ... بیان می شوند. نکته بعد این است که تصمیم گیران بعد از دو دهه سعی و خطا متوجه نشد ه اند که کلا مسائل آبی که ما در کشور با آن درگیر هستیم، راه چاره قطعی ندارند و صرفا قابل مدیریت هستند! نگارنده بار ها این جمله شفیق الاسلام پروفسور دیپلماسی آب در دانشگاه تافتز را بیان کرده: مسائل آب در هم تنیده هستند و مانند بیماری دیابت درمان قطعی ندارند، فقط می توان آن ها را مدیریت کرد و نسخه درمان هرکس نیز متفاوت است.

اگر دیابت کسی شدت داشته باشد، نیاز به تزریق انسولین دارد. شخص دیگری فقط با کنترل قند مصرفی بهبود می یابد و.... اصفهان و زاینده رود و کلا مسائل حکمرانی آب کشور (داخلی و بین المللی) مثل دیابت است؛ ازاین رو دلیل دیگر مزمن شدن مسائل این بوده که رژیم های حکمرانی آب کشور بر مبنای راه چاره های مقطعی کوتاه مدت بنا شده است، به همین دلیل اصلا پاسخ مسائل نبود و نیست. نمونه این دیدگاه تأکید دو دهه ای آن ها چه استان بالادست و چه پایین دست بر مدیریت منابع از طریق را ه حل های سازه ای است.

به جنجال اخیر جلسه در استانداری یزد توجه کنید؛ در خفا دو استان اقداماتی را سامان بدهند تا انتقال صورت گیرد! دلیل دیگری که بر مزمن شدن مسائل مترتب است اینکه متولیان آب استان و مدیران نتوانسته اند یا بی توجه بوده اند به اینکه اصفهان و زاینده رود اهمیت ملی دارد و نتوانسته اند این را نشان دار کنند. شرایط فعلی مدیریت آب زاینده رود و اصفهان چگونه است؟ وزارت نیرو با ارائه نظام نامه احیا عملا به صورت کاملا عیان در حال تخریب تمام تجربیات، درس ها و پیشرفت هایی است که در این سا ل ها در این حوضه به دست آمده است.

وزارت نیرو به وضوح نقش صنف کشاورزان شرق اصفهان را (با همه نقایصی که دارد) که در این سال ها قدرتمندترین بازیگر حوضه شده اند و بسیار پیروز تر، عاقلانه تر و مقتدرانه تر از متولیان آب در زمینه های جلوگیری از بارگذاری های جدید، ساماندهی حریم و بستر و تقسیم آب عمل کرده اند، کم رنگ کند. عملا حذف تابلوی منابع و مصارف حوضه در حال وقوع است.

کاری که وزارت نیرو در دولت یازدهم (دوره اول ریاست جمهوری آقای روحانی) با شجاعت اقدام به شفاف سازی و انتشار تابلوی منابع و مصارف کرد و اشتباهات بزرگی را که در سال های گذشته در بیش بارگذاری زاینده رود انجام داده، پذیرفت. زاینده رود و مدیریت آب در اصفهان اگر جای هزار اشتباه داشت، متولیان همه آن هزار اشتباه را مرتکب شده اند، اما راه برای خروج از این دور باطل تصمیمات وجود دارد.

شاه بیت آن باز تعریف نظام حکمرانی آب در زاینده رود بر مبنای برنامه های میان مدت و بلند مدت است. مسائل آب از جنسی هستند که حل آن ها نیازمند چابکی، انگیزه، یادگیری مستمر، حوصله، تعامل و تطبیق پذیری دارد. این ها معینه هایی است که سازمان های بوروکراتیک آب از آن بی بهره هستند؛ بنابراین حل مسئله از راستا دولت، مشت بر سندان کوبیدن است.

باید بپذیریم که مانند گذشته حکمرانی (آب) بدون دولت نیز امکان پذیر است! سازمان های متولی آب در کشور و به تبع آن در زاینده رود دچار روزمرگی و رخوت هستند و به دلیل نداشتن اقتدار و بی اعتمادی ذی نفعان به آن ها همچنین بی انگیزگی نیروی انسانی، هیچ توانی برای کمک به مدیریت و راستا رسیدن به راه چاره مسائل آب اصفهان ندارند.

برعکس همچنان توانایی هایی برای خراب ترکردن مسئله دارند و یکی از دغدغه های دغدغه مندان زاینده رود، درحال حاضر کنترل خراب کاری های این سازمان هاست! مسئله از اینجا تشدید می شود که سازمان ها در رقابت هستند و می خواهند مدیریت آب در کنترل خودشان باقی بماند. بازی کردن در این میدان، قطعا راه به جایی نمی برد و اصلاحات جزئی هم به نظر نگارنده بی فایده است.

تمرکز بر شناخت و اولویت بندی مسائل با دو رویکرد هم زمان از بالادست و پایین دست و طرح پیشنهادی که سال 97 به دولت ارائه شد: انتقال تدریجی حکمرانی آب از دولت به ذی مدخلان و مردم؛ بنابراین ما به ساختار و نهاد جدیدی (باز تعریف) که اعضای آن ذی نفعان واقعی و کسانی که احیای زاینده رود مطالبه و دغدغه اصلی آنهاست، نیاز داریم. وظیفه این نهاد رسیدن به راه چاره های مورد اجماع برای حل مسئله زاینده رود است.

این نهاد جدید باید پرتوان تصمیم بگیرد، از دولتی ها مطالبه گری کند و تصمیم های خود را اجرا کند. در این شرایط نقش سازمان هایی مثل جهاد کشاورزی و آب منطقه ای، ارائه خدمات تخصصی (مثل اطلاعات، تعریف بسته های حل مناقشه (که پروژه های مهندسی جزئی از راه چاره و نه همه آن هستند)، پیگیری برای مصوبات و...)، تأمین و هدایت منابع مالی و نظارت بر اجرا خواهد بود.

منبع: فرارو

به "چگونه مسئله آب زاینده رود و اصفهان مزمن شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه مسئله آب زاینده رود و اصفهان مزمن شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید