سود تولید مرغ در جیب واسطه ها

به گزارش وبلاگ نیما، مرضیه خسرویان - خبرنگار:در سال جاری عرضه مرغ در استان به یک چالش تبدیل شده است.

سود تولید مرغ در جیب واسطه ها

در نیمه اول سال افزایش قیمت مرغ در کرمان نسبت به دیگر نقاط کشور گلایه شهروندان را به دنبال داشته است. همین موضوع سبب شد مسئولان استانی در جلسه های مختلف تنظیم بازار راهکارهایی را برای قیمت گذاری مناسب و کاهش قیمت مرغ پیشنهاد دهند. این نوسانات قیمت مرغ در چند ماهه اخیر مسئولان را بر آن داشت تا قیمت را گام به گام کاهش دهند. اما هنوز استان در تولید این محصول با مشکلاتی روبرو است.

یکی از شهروندان کرمانی گفت: باید کمبود گوشت مرغ در بازار کرمان تامین شود تا نرخ این محصول به قیمت تعادلی برسد؛ همچنین مراکز عرضه کننده گوشت باید نرخ مصوب را رعایت کنند. علی مکارم اضافه نمود: باید بر قیمت ها نظارت شود. کنترل قیمت ها در بازار بر عهده سازمان های صنعت، معدن و تجارت، تعزیرات حکومتی و اتاق اصناف است؛ همچنین باید قیمت مرغ روی بسته بندی درج شود تا گران فروشی مرغ شکل نگیرد.

  • هزینه های تولید مرغ بالاست

یکی از تولیدکنندگان مرغ گفت: هزینه های تولید مرغ بالاست. از سوی دیگر هزینه های انرژی نیز افزایش یافته است که همه این ها روی تولید تاثیرگذارند. خوراک مرغ نیز شامل ارزن و سویاست که با ارز دولتی وارد کشور می شود و این ارز دولتی قیمتش پایین است؛ بنابراین سود افزایش قیمت مرغ در کرمان به واسطه هایی می رسد که مرغ را از استان خارج می کنند. علی شهدادی اضافه نمود: دلالان در صنعت مرغ استان ورود کرده اند. آن ها مرغ را با قیمت پایین از تولیدکننده می خرند. در حالی که باید مرغ تولیدشده مستقیم به خریدار فروخته شود تا آن را به مراکز فروش، عرضه کند. وجود یک زنجیره بین تولیدکنندگان، کشتارگاه ها و مراکز عرضه ضرورت دارد تا در این میان دلالان سود نبرند.

وی ادامه داد: مرغی که به زمان کشتار می رسد باید زود عرضه شود. اما اگر مرغ در زمان خود کشتار نشود تلفاتی خواهد داشت. برای همین مرغدار مجبور می شود مرغ را به واسطه ها بفروشد؛ بنابراین دلالان تعیین کننده قیمت هستند. از سوی دیگر برخی مرغداران وقتی مرغ را به دلالان می فروشند پول را نقدی دریافت نمی کنند. همین سبب می شود وقتی می خواهند جوجه ریزی بعدی را انجام دهند با مشکل روبرو و حتی مقروض شوند.

  • سرانه مصرف مرغ استان

استاندار کرمان گفت: علی رغم این که سرانه مصرف مرغ استان از مصرف متوسط کشور پایین تر است، در تولید هم نمی توانیم مصرف استان را تأمین کنیم و نرخ تمام شده هم گران تر از آن چیزی است که باید باشد. محمدجواد فدائی اضافه نمود: استان کرمان حدود 45 هزار و 300 تن و 5 درصد از گوشت قرمز کشور را تامین می کند. وی اضافه نمود: 2 میلیون و 370 هزار تن گوشت مرغ در سال در کشور تولید می شود که در استان کرمان حدود 48 هزار تن است؛ یعنی 2 درصد تولید کشور را داریم. در مقایسه با نسبت جمعیتی 4 درصد در این بخش در استان عقب هستیم و باید در زمینه تولید گوشت مرغ توسعه پیدا کنیم.

  • قیمت تمام شده مرغ

استاندار کرمان ادامه داد: مصرف سرانه گوشت مرغ در کل کشور حدود 28 کیلوگرم و در استان 21 کیلوگرم است. اما تولید ما 19درصد است؛ یعنی نمی توانیم مصرف استان را تامین کنیم و باید بخشی از نیازمان به گوشت مرغ را از استان های اطراف تامین کنیم. فدائی گفت: قیمت و نرخ تمام شده مرغ کمی گران تر از آن چیزی است که باید عرضه شود. با بررسی هایی که در استان اجرا شده علت عمده آن حضور واسطه ها در زنجیره تولید و تامین نقدینگی و هزینه ها توسط این واسطه هاست که باید حل شود و در واقع یک اراده مدیریتی می خواهد.

وی گفت: با تشکیل تعاونی توسط خود اتحادیه تولیدکنندگان و این که کار تامین نقدینگی را آن ها خودشان انجام دهند این مشکل هم حل شدنی است، اما نیاز به همت مدیران تولید دارد که کمک کنند این مشکل حل شود و مردم از این نظر در مشقت نباشند. فدائی گفت: در زمینه بهداشت و مسائل مربوط به دام پزشکی در کشور و استان فعالیت های خوبی اجرا شده است که باید ادامه پیدا کند.

منبع: همشهری آنلاین

به "سود تولید مرغ در جیب واسطه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سود تولید مرغ در جیب واسطه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید