خبرنگاران گاندو، زیستگاه بیش از 440 گونه جانوری و گیاهی

به گزارش وبلاگ نیما، چابهار- خبرنگاران- براساس بررسی های انجام شده 192 گونه پرنده، 28 گونه پستاندار، 71 گونه خزنده و 150 گونه گیاهی در محدوده منطقه حفاظت شده گاندو باهوکلات از توابع شهرستان تازه تاسیس دشتیاری زیست می کنند.

خبرنگاران گاندو، زیستگاه بیش از 440 گونه جانوری و گیاهی

به گزارش وبلاگ نیما، منطقه حفاظت شده گاندو در محدوده باهوکلات دشتیاری در سال 1349 با نام منطقه حفاظت شده باهوکلات ثبت و اعلام شد و در سال 1361 به سبب زیست گونه منحصر بفرد تمساح پوزه کوتاه ایرانی که در اصطلاح محلی گاندو گفته می شود، به منطقه حفاظت شده گاندو تغییر نام داده شد.

منطقه حفاظت شده گاندو با وسعت 465 هزار و 181 هکتار در منتهی الیه جنوب شرق استان سیستان و بلوچستان و در محدوده شهرستان های دشتیاری، چابهار و سرباز قرار گرفته است و رودخانه مهم و فصلی باهوکلات از پایین دست سد پیشین نیز در این منطقه واقع شده است.

منطقه حفاظت شده گاندو دارای اقلیم خشک و گرم است و گونه های مهم گیاهی نظیر جنگل های حرا، چش و میوه های گرمسیری موز و انبه بصورت دست کاشت و از گونه های مهم جانوری گاندو، خرس سیاه، کاراکال، جبیر، سنجاب بلوچی و لاکپشت های سبز زیست می کنند.

سیمای منطقه حفاظت شده گاندو در یک طبقه بندی کلی دربرگیرنده رودخانه ها، آبگیرهای محل زیست تمساح تالابی، اراضی ساحلی مجاور دریای عمان، رویشگاه جنگل های حرا و زیستگاه زادآوری بسیاری از پرندگان، وجود کوه ها و ارتفاعات واقع در شمال، شمال شرق و شرق منطقه و همچنین اراضی پست مرکز و جنوب منطقه (دشت باهوکلات) است.

باهوکلات منطقه ای است هموار با دامنه ارتفاعی تا 900 متر، نواحی مرتفع با وسعتی اندک در شمال قرار گرفته و از جنوب به خور گواتر و حور باهو و مرز با کشور پاکستان متصل است.

رودخانه های سرباز و باهوکلات در منطقه حفاظت شده گاندو جریان دارند و متوسط دما و بارندگی سالیانه 27 درجه سانتی گراد و 137 میلی متر گزارش شده است.

زیستگاه منحصر بفرد تمساح پوزه کوتاه ایرانی

باهوکلات جاذبه های اکوتوریستی زیادی دارد و وجود دیواره های بلند و زیبا در سواحل دریای عمان، جنگل های زیبای حرا، چش و کهیر، تمساح پوزه کوتاه ایرانی و آب و هوای مطبوع در زمستان، معماری خاص منطقه و تولید انواع میوه های گرمسیری مثل انبه، موز و عبور جاده ارتباطی چابهار- ایرانشهر در کنار رودخانه سرباز از جذابیت های اکوتوریستی این منطقه است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست چابهار و دشتیاری به خبرنگار وبلاگ نیما گفت: منطقه حفاظت شده گاندو باهوکلات از ویژگی و سیمای عمومی منطقه شامل شرایط توپوگرافی، چشم انداز، پوشش گیاهی و گونه های شاخص گیاهی، شرایط عمومی حیات وحش و گونه های شاخص جانوری و کریدورها برخوردار است.

اشرفعلی حسینی افزود: 515 گونه پرنده در سراسر ایران شناسایی شده که براساس بررسی ها 192 گونه پرنده متعلق به 52 خانواده و 123 جنس در محدوده منطقه حفاظت شده گاندو باهوکلات این شهرستان زیست می کنند.

وی بیان نمود: در این محدوده نزدیک به 131 آبادی و روستا وجود دارد و گونه شاخص منطقه و ایران تمساح پوزه کوتاه معروف به گاندو در این محدوده زیست می کند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست چابهار و دشتیاری ادامه داد: در منطقه حفاظت شده گاندو 150 گونه گیاهی متعلق به 49 خانواده شناسایی شده که از این میان، خانواده Gramineae بالاترین درصد فراوانی جنس و گونه را نسبت به سایر خانواده ها داراست.

وی شرح داد: از 160 گونه پستاندار موجود در ایران 28 گونه متعلق به 6 راسته و پنج خانواده در منطقه حفاظت شده گاندو زیست می کنند.

حسینی گفت: از مجموع 209 گونه خزندگان شناسایی شده در ایران 71 گونه متعلق به 42 جنس و 13 خانواده در محدوده منطقه حفاظت شده گاندو شناسایی شده اند.

وی با بیان اینکه از مجموع 17 گونه دوزیست ایران تعداد چهار گونه در باهوکلات زیست می کنند افزود: علاوه بر اینها منطقه حفاظت شده گاندو با دارا بودن رودخانه های مهمی چون سرباز و باهوکلات، دارای 12 گونه ماهی از پنج خانواده و 10 راسته در آبهای داخلی است.

آب و هوای مطلوب بویژه در فصل پاییز و زمستان و وجود گونه های مختلف جانوری و گیاهی و رشد انواع میوه های گرمسیری و منحصر به فرد ایران دشتیاری، چابهار و شهرستان سرباز را به مکانی بسیار مناسب برای سرمایه گذاری و گردشگری تبدیل کرده است که در صورت سرمایه گذاری دولتی و بخش خصوصی نه تنها زمینه ایجاد اشتغال فراهم می شود بلکه موجب برگشت سریع اصل سرمایه و توسعه و پیشرفت منطقه می شود.

نگور مرکز شهرستان دشتیاری در 560 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در همسایگی شهرستانهای چابهار و سرباز و کشور پاکستان واقع شده است.

چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران گاندو، زیستگاه بیش از 440 گونه جانوری و گیاهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران گاندو، زیستگاه بیش از 440 گونه جانوری و گیاهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید