آیا رنگ خودرو در تصادف رانندگی مؤثر است؟

به گزارش وبلاگ نیما، بسیاری از تصادف های رانندگی به این دلیل رخ می دهد که راننده یکی از خودروها دیگری را نمی بیند. آیا رنگ خودرو در تصادف نقشی مشخص کننده دارد؟ پژوهشی در سنگاپور رنگ زرد را امن تر می داند. اما دانشمندان نظری واحد ندارند.

آیا رنگ خودرو در تصادف رانندگی مؤثر است؟

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ نیما تاکسی های زرد رنگ به نسبت تاکسی های آبی رنگ کمتر در تصادف های رانندگی نقش داشته اند. پژوهشگران آموزشگاه ملی علوم ایالات متحده در جریان یک آنالیز در سنگاپور به این نتیجه رسیده اند که رنگ های روشن جلب توجه بیشتری می نمایند و به همین دلیل هم انسان بیشتر متوجه حضور چنین تاکسی هایی در خیابان می گردد.

هر چه رنگ خودروها بیشتر جلب نظر کند، جان های بیشتری نجات داده شده و پول بیشتری هم صرفه جویی می گردد. اما پژوهشگران آلمانی تردید دارند که رابطه ای مستقیم میان رنگ خودروها و کثرت سوانح وجود داشته باشد.

تک هوا هو، از دانشگاه ملی سنگاپور با یاری همکارانش آمار سوانح یک شرکت تاکسی رانی با 16 هزار و 700 تاکسی زرد و آبی را آنالیز نموده است. این تعداد حدود 60 درصد کل تاکسی های سنگاپور را تشکیل می دهد.

دانشمندان شمار تصادف های سه سال را با توجه به رنگ خودروها و دیگر ویژگی های راننده آنالیز نموده و به نتایج جالبی رسیده اند. با وجود اینکه از هر دو نوع تاکسی به یک اندازه استفاده شده، تاکسی ها مسیرهای یکسانی را طی نموده و با سرعت یکسانی در حرکت بوده اند، تاکسی های زرد رنگ به وضوح سانحه کمتری داشته اند.با مبنا دریافت هزار تاکسی، تاکسی های زرد ماهانه 6 تصادف کمتر داشته اند. به گزارش پژوهشگران، این تفاوت از لحاظ آماری چشمگیر بوده و نشانگر کاهش 9 درصدی احتمال تصادف است.

پژوهشگران شرایط کاملا یکسانی را برای راننده ها برگزیده و به خاطر احتمال گزینش تاکسی های زرد توسط راننده های محتاط تر، تاکسی های زرد و آبی را هم به یکسان در میان راننده ها و بدون توجه به سن، تحصیلات یا زمان کاری آنها تقسیم نموده اند.

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که به خاطر اینکه تاکسی های زرد جلب نظر بیشتری می نمایند، راننده های دیگر خودروها بهتر متوجه آنها می شوند و ساده تر می توانند جلو بروز سوانح را بگیرند. واقعا هم در حالتی از تصادف که خودرویی با خودروی جلوی خود برخورد می نماید، تاکسی های زرد رنگ به نسبت تاکسی های آبی رنگ به وضوح کمتر در سمت جلو قرار داشته اند.

منبع:جام جم

بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

منبع: تسنیم

به "آیا رنگ خودرو در تصادف رانندگی مؤثر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا رنگ خودرو در تصادف رانندگی مؤثر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید