10 نکته مهم که هنگام خرید دستگاه تصفیه هوا باید به آن توجه کنید

به گزارش وبلاگ نیما، کیفیت زندگی ما به عواملی مختلفی بستگی دارد و کیفیت هوایی که تنفس می کنیم یکی از مهم ترین عوامل حفظ کیفیت زندگی در بلند مدت است. در این میان به لطف دستگاه های تصفیه هوا می توانیم بخش بزرگی از آلاینده های محیط را حذف کرده و هوایی پاکیزه را تنفس کنیم. علاوه بر آن با خرید یک دستگاه تصفیه هوا ایرانی مناسب، از سلامتی افراد حساس تر خانواده مانند بچه ها و سالمندان، به ویژه در روزهایی که شاهد همه گیری ویروس کرونا هستیم، بیشتر محافظت می کنیم.

10 نکته مهم که هنگام خرید دستگاه تصفیه هوا باید به آن توجه کنید

با این حال، بازار دستگاه های تصفیه هوا تنوع بسیار زیادی دارد و انتخاب یک دستگاه تصفیه هوای باکیفیت ممکن است با پیچیدگی هایی همراه باشد. در این مقاله قصد داریم 10 نکته که به خرید راحت تر یک دستگاه تصفیه هوا باکیفیت کمک می کند را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

نکاتی که باید در هنگام خرید دستگاه تصفیه هوا بدانید

هرچند که تنوع محصولات در بازار دستگاه های تصفیه هوا زیاد است، اما با توجه به چند ویژگی در این دستگاه ها می توانید انتخاب بسیار راحتی داشته باشید. در ادامه به بررسی این نکات می پردازیم:

دستگاهی با فیلتر هپای باکیفیت را انتخاب کنید

حیاتی ترین عضو یک دستگاه تصفیه هوا، فیلترهای آن است. اگر قلب در بدن ما به درستی کار نکند، امکان زندگی برای ما وجود نخواهد داشت و اگر در یک دستگاه تصفیه هوا از فیلترهای مناسبی استفاده نشده باشد، هوای اتاق تصفیه نخواهد شد.

تولیدکنندگان دستگاه های تصفیه هوا از فیلترهای مختلفی برای پاکسازی آلاینده ها استفاده می کنند. اما موثرترین آن ها برای تصفیه هوا، فیلتر هپا است. در برندهای معتبر و صاحب نام دنیا مانند IQ Air هم از همین فیلترها استفاده می شود. در ایران نیز برندهای متخصص تصفیه هوا مانند نوجان از فیلتر هپا در دستگاه های تصفیه هوای خود استفاده می کنند.

این فیلتر اگر از کیفیت مناسبی برخوردار باشد می تواند تا 99% از آلاینده های غیر گازی موجود در محیط را جذب خود کند. معمولا برای آنکه تصفیه هوا به صورت کامل انجام شود، در کنار هپا، از فیلتر کربن اکتیو برای جذب بوها و آلاینده های گازی و شیمیایی استفاده می شود.

ظرفیت فیلترهای دستگاه را بررسی کنید

تنها دقت کردن به نوع فیلتر کافی نیست. فیلترهای هپا و کربن اکتیو در هر دستگاهی ممکن است ظرفیت متفاوتی داشته باشند. در هنگام خرید حتما در مورد ظرفیت فیلترها از فروشنده سوال کنید. یک دستگاه باکیفیت از فیلتر هپایی استفاده می کند که بین یک تا دو سال (بسته به میزان آلودگی محیط شما) عمر مفید دارد. همچنین حداقل میزان جاذب کربن به کار رفته باید نزدیک به دو کیلوگرم باشد.

برخلاف ادعای برخی از سازندگان دستگاه های تصفیه هوا فیلترهای هپا و کربن اکتیو قابل شست و شو نیستند و پس از خاتمه عمرشان باید تعویض شوند. این فیلترها پس از خاتمه ظرفیتشان دیگر نمی توانند آلاینده های جدید موجود در محیط را جذب خود کنند.

به کیفیت فن و حجم هوادهی دستگاه توجه کنید

حجم هوادهی دستگاه یا همان CADR در واقع سرعت تصفیه هوا را تعیین می کند. دستگاه های تصفیه هوا برای آنکه بتوانند حجم مناسبی از هوا را به به بخش درونی دستگاه منتقل کرده و آلاینده ها را در مدت زمان کوتاهی جذب کنند، به یک فن قدرتمند نیاز دارند. بنابراین هرچه میزان هوادهی دستگاه بیشتر باشد، هوای اتاق سریع تر پاکسازی می شود.

به طور کلی اگر یک خانه صد متری داشته باشید، باید دستگاهی را انتخاب کنید که با بهره گیری از یک فن مناسب بتواند هوای اتاق را در حدود یک ساعت تصفیه کند.

به صدای دستگاه توجه کنید

برخی از دستگاه های تصفیه هوای موجود در بازار در محصولات خود از فن های قدرتمندی بهره می گیرند، اما متاسفانه صدای موتور این فن ها کاربران را آزار می دهد. بنابراین با توجه به اینکه دستگاه تصفیه هوا وسیله ای است که در بیست و چهار ساعت روز روشن است، باید دستگاهی را انتخاب کنید که صدای آزار دهنده ای نداشته باشد.

معمولا فن دستگاه های باکیفیت در بالاترین دور موتور خود، چیزی حدود 50 دسیبل صدا تولید می کنند. این دستگاه ها در حالت معمولی صدایی معادل فضای یک کتابخوانه آرام را دارند و در ساعات استراحت شما مزاحمتی ایجاد نمی کنند.

این نکته را هم توجه داشته باشید که مصرف برق دستگاه های تصفیه هوا معادل یک لامپ کم مصرف است و روشن ماندن این دستگاه ها در طول شبانه روز، نگرانی بابت مصرف انرژی ایجاد نمی کند.

به اندازه دستگاه اهمیت دهید

یک دستگاه تصفیه هوای مناسب برای آنکه بتواند فن باکیفیت و فیلترهایی با ظرفیت بالا را در خود جای دهد، باید به اندازه کافی بزرگ باشد.

بسکمک از دستگاه های تصفیه هوای کوچک، به اندازه کافی فضا برای جای دادن فیلترهایی با حجم بالا را در خود ندارند و در فواصل بسیار کوتاهی باید برای تعویض فیلترشان هزینه کنید. علاوه بر آن کیفیت هوای خروجی این دستگاه ها احتمالا پایین تر خواهد بود. بنابراین اندازه دستگاه تصفیه هوایی که انتخاب می کنید، نباید بیش از اندازه کوچک باشد.

اقلیم محیط زندگی خود را در نظر بگیرید

نوع آلودگی در هر شهر و اقلیمی متفاوت است. برای مثال بیشتر آلودگی هوای تهران ناشی از وجود ترافیک در این شهر است. بنابراین بیشتر آلاینده های هوای شهر تهران را ذرات PM 2.5 تشکیل می دهند.

در شهر اهواز، هوا به دلیل وجود گرد و خاک بسیار آلوده است و در شهرهای صنعتی، وجود صنایع و پالایشگاه های مختلف هوا را آلوده می کند و در محیط های پزشکی دستگاه تصفیه هوا ویروس کش اهمیت بیشتری دارد. در طراحی دستگاه تصفیه هوایی که انتخاب می کنید، باید نوع اقلیم منطقه زندگی شما و ماهیت آلودگی هم لحاظ شده باشد.

بسکمک از دستگاه های تصفیه هوای وارداتی، برای اقلیم کشور سازنده طراحی شده اند و ممکن است کارایی لازم را در ایران نداشته باشند. بنابراین توصیه می شود از دستگاه هایی استفاده کنید که در کشور ایران طراحی و تولید شده باشند تا برای اقلیم شهرهای مختلف سرزمینمان مناسب باشند. از جمله برندهای متخصص در ایران، می توان به دستگاه تصفیه هوای نوجان اشاره کرد.

فریب امکانات جانبی دستگاه ها را نخورید

بسکمک از دستگاه های تصفیه هوای موجود در بازار، امکانات جانبی مختلفی را ارائه می کنند تا از این طریق توجه خریداران را بیشتر جلب کنند.

یکی از مهم ترین امکاناتی که تبلیغات زیادی نیز درباره آن انجام می شود، وجود سنسور در دستگاه های تصفیه هوا است. نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که بیشتر سنسورهایی که در چنین دستگاه های تصفیه هوایی مورد استفاده قرار می گیرند، با توجه به میزان آلودگی در اطراف دستگاه، سرعت فن را تعیین می کنند؛ به طور مثال اگر آشپزی کنید و آلودگی جدیدی دور از دستگاه به محیط اضافه شود، بسکمک از این دستگاه ها قدرت سنجش آن را ندارند.

در مجموع واقعیت این است که وظیفه دستگاه های تصفیه هوا پاکسازی هوای محیط بدون مزاحمت برای شما است. بنابراین دستگاهی را انتخاب کنید که کیفیت هوای اتاق را تضمین کند و موارد جانبی در انجام این وظیفه تاثیری ندارند.

از برندهای متخصص خرید کنید

دستگاه های تصفیه هوا مانند دیگر وسایل خانه نیستند. یعنی نمی توان به صرف معرفی دوستان و آشنایان یا معروف بودن یک برند، دستگاه تصفیه هوا را خریداری کرد. برندهای متخصصی وجود دارند که فقط دستگاه تصفیه هوا تولید می کنند و استانداردهای سختگیرانه تری برای تولید و طراحی محصولات خود دارند. مثلا نوجان برای دندانپزشکی ها در روزهای کرونا، مکنده هوا مخصوص دندانپزشکی را پیشنهاد می کند ولی برای خانه ها محصول متفاوتی دارد.

بهتر است دستگاه خود را از میان برندهای متخصص این حوزه انتخاب کنید و به صرف معروف بودن یک برند، محصول آن را در این مورد به خصوص انتخاب نکنید.

به پشتیبانی و خدمات پس از خرید برند توجه کنید

پس از خرید دستگاه تصفیه هوا ممکن است سوالاتی برایتان به وجود بیاید یا اتفاقی برای دستگاه بیوفتد. از برندی دستگاه تصفیه هوای خود را خریداری کنید که پشتیبانی های لازم را پس از فروش محصول نیز انجام می دهد و گارانتی قابل اطمینانی دارد.

مراقبت های لازم را پس از خرید از قلم نیاندازید

هنگام خرید یک دستگاه تصفیه هوا در نظر داشته باشید که بهتر است فضای مناسبی در وسط خانه برای آن کنار بگذارید. به خاطر داشته باشید که پس از خرید دستگاه تصفیه هوا نیز به صورت سالانه احتمالا هزینه های کوچکی برای تعویض فیلتر دارید و نباید مراقبت از دستگاه را فراموش کنید. همچنین بهتر است پنجره ها درها در طول روز کمتر باز باشند تا آلاینده های کمتری به محیط وارد شوند.

سخن خاتمهی

اگر بخواهیم نکات مختلف این مقاله را جمع بندی کنیم، باید بگوییم که برای خرید یک دستگاه تصفیه هوای مناسب، حتما دستگاهی را انتخاب کنید که از فیلترهای هپا و کربن اکتیو باظرفیت کافی استفاده می کند. بهتر است در خرید خود، با توجه به اقلیم و سبک زندگی خاص ایران یک برند بومی را انتخاب کنید تا از دستگاهی استفاده کنید که برای ایرانیان طراحی و مهندسی شده است.

همچنین باید به خاطر داشته باشید که امکانات جانبی مختلف تاثیر چندانی در کیفیت هوا ندارند. حتما به پشتیبانی و خدمات پس از فروش برند نیز توجه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خرید یک دستگاه تصفیه هوای مناسب می توانید از طریق شماره 02633421557 با کارشناسان متخصص نوجان تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید. علاوه بر آن می توانید از سایت نوجان مهر به نشانی www.nojaan.com بازدید کنید.

منبع: فرارو

به "10 نکته مهم که هنگام خرید دستگاه تصفیه هوا باید به آن توجه کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نکته مهم که هنگام خرید دستگاه تصفیه هوا باید به آن توجه کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید