چرایی تداوم فروش نفت ایران با وجود تحریم ها

به گزارش وبلاگ نیما، این به معنای واردات روزانه 625 هزار بشکه نفت از ایران است که 3/ 11 درصد رشد نسبت به یک سال گذشته را رقم زد. ایالات متحده آمریکا با هدف قرار دادن کلیدی ترین صنعت ایران بارها گفته به دنبال به صفر رساندن صادرات نفت کشورمان است.

چرایی تداوم فروش نفت ایران با وجود تحریم ها

اگرچه هیچ گاه این صادرات به دلیل تحریم کاملا متوقف نشده، اما حجم بالایی از فروش نفت ایران به دلیل وضع محدودیت های نفتی و بانکی کاهش یافته است.

ایران با رسیدن به توافق برجام توانسته بود فراوری نفت را به بیش از 5/ 4 میلیون بشکه در روز و صادرات را به بیش از 2 میلیون بشکه برساند که با بازگشت تحریم ها به مرور این میزان کاهش چشمگیر داشت. با این وجود کمرنگ شدن نقش ایران در بازار دنیای نفت از یک جنبه به ثبات مالی ایران یاری نموده است.

نفت با سقوط بی سابقه که حتی هفته پیش به زیر صفر هم رفت، صادرکنندگان عظیم نفت را به وحشت انداخته چراکه بسیاری از این کشور ها مانند عراق، عربستان، امارات، کویت و حتی روسیه به قیمت های بالایی برای رسیدن به اهداف سالانه درآمد ملی شان که در بودجه لحاظ شده احتیاج دارند.

با کاهش چشمگیر قیمت ها، این کشورها با خطر اصلاحات ساختاری و اعتراضات مردمی نیز روبه رو هستند. از طرفی آمریکا که بیشتر نفتش را شرکت های خصوصی در اختیار دارند نیز با مشکل ورشکستگی آنها و بالا رفتن آمار بیکاری در این کشور دست و پنجه نرم می نماید. از این رو بیش از یک هفته قبل حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در دستوری به بیژن زنگنه، وزیر نفت خواهان شتاب گیری بیش از پیش فرایند پیشبرد برنامه ها و سیاست های افزایش فراوری فرآورده های نفتی و جلوگیری از خام فروشی نفت شد.

روحانی اضافه کرد: با توجه به برنامه های مالی دولت در یک سال اخیر و تحقق پیشبرد این برنامه ها بدون اتکای بودجه کشور به درآمدهای نفتی که برای نخستین بار در تاریخ کشور تجربه شد، این فرصت بسیار مغتنم فراهم شده تا بتوانیم هر چه بیشتر از خام فروشی نفت نیز فاصله بگیریم. کارشناسان بر این باورند برای تحقق این هدف توجه بیشتر به فراوری پتروشیمی ها و سرمایه گذاری در این صنعت الزامی است.

آمار واردات چین نشان می دهد این کشور در بحبوحه کرونا خرید نفت خود را به 68/ 9 میلیون بشکه در روز رسانده که 5/ 4 درصد بیش از واردات آن در همین زمان در سال 2019 بوده است. گفته می گردد این افزایش در نتیجه رشد ذخیره نفت این کشور در دوران سقوط قیمت محقق شده است.

همچنین این آمار نمایانگر این حقیقت است که در این بازه زمانی، روسیه صادرات خود را به عظیم ترین واردکننده نفت دنیا بیش از 31 درصد افزایش داده اما عربستان در این ماه با حدود یک درصد کاهش، 21/ 7 میلیون تن (معادل 7/ 1 میلیون بشکه در روز) نفت به چین صادرات داشته است. با وجود این کماکان صادرات عربستان اندکی بیشتر از روسیه است.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: تجارت نیوز

به "چرایی تداوم فروش نفت ایران با وجود تحریم ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرایی تداوم فروش نفت ایران با وجود تحریم ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید