عراقچی: تمامی طرف ها مایلند مسائل مهم به جامانده در اسرع وقت حل گردد

به گزارش وبلاگ نیما، معاون وزیر امور خارجه با بیان این که تمامی طرف ها مایلند مسائل مهم به جامانده در اسرع وقت حل گردد و حتی مذاکرات در این دور به نتیجه برسد، گفت: نمی توانم بگویم که می توانیم در این دور از مذاکرات کارمان را به نتیجه برسانیم، اما امکانش وجود دارد.

عراقچی: تمامی طرف ها مایلند مسائل مهم به جامانده در اسرع وقت حل گردد

به گزارش گروه سیاست خارجی وبلاگ نیما، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیأت مذاکره نماینده ایران در وین، دیروز (سه شنبه) پس از نشست کمیسیون مشترک برجام در پاسخ به سؤال پرس .تی .وی مبنی بر این که چه مسائلی در این مذاکرات برای حل و فصل کردن باقی مانده ؟ گفت: در دور آخر[دور پنجم] مذاکرات ما قادر بودیم پیشرفت های حائز اهمیتی داشته باشیم، اما هنوز بعضی مسائل مهم حل نشده باقی مانده اند.

به گزارش فارس، نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیأت های ایران و گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) عصر دیروز (سه شنبه) چهارم خرداد در گرندهتل شهر وین به مدت حدود یک ساعت و نیم برگزار گردید.این نشست در حالی برگزار گردید که سوم خرداد ماه تفاهم اسفند ماه ایران و آژانس در مورد ادامه ضبط داده های دوربین های آژانس برای یک ماه دیگر تمدید شد.

تمامی طرف ها در این مذاکرات به اندازه کافی جدیت به خرج می دهند و جدیت و عزمشان را به وضوح نشان داده اند

وی اضافه نمود: بر این عقیده ام که ما جلسه کمیسیون مشترک را با عزم استوار تمامی اعضا آغاز کردیم. فکر می کنم تمامی طرف ها در این مذاکرات به اندازه کافی جدیت به خرج می دهند و جدیت و عزمشان را به وضوح نشان داده اند و تمامی طرف ها مایلند مسائل مهم به جامانده در اسرع وقت حل گردد و حتی مذاکرات در این دور به نتیجه برسد. نمی توانم بگویم که می توانیم در این دور از مذاکرات کارمان را به نتیجه برسانیم، اما امکانش وجود دارد.

عراقچی ادامه داد: این موضوع بستگی به این دارد که چقدر بتوانیم در زمینه مسائل مهم پیشرفت کنیم و طرف های دیگر چقدر آمادگی دارند تصمیم های سخت خودشان را بگیرند و بگذارند مسائل را حل کنیم. مسائل اصلی، مسائلی هستند که پیشرفتی در زمینه آن ها داشته ایم، اما هنوز نمی توانیم بگوییم که پاسخی شفاف یا راهکاری شفاف برایشان داریم، اما مطمئنم این بار می توانیم پیشرفت کنیم و اگر امکانش باشد مذاکرات را تکمیل کنیم که باید تکرار کنم که مطمئن نیستم مذاکرات را بتوانیم به سرانجام برسانیم اما امکانش وجود دارد.

معاون وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا از نظر شما طرف مقابل در مذاکرات، تصمیمات سیاسی لازم را گرفته است یا نه و آیا نشانه هایی از مصالحه برای به توافق رسیدن در این مرحله از مذاکرات وجود دارد یا خیر؟ شرح داد: ما تازه مذاکرات را آغاز نموده ایم و این موضوعی است که باید دید روزهای آینده چه می گردد، چیزی که امروز در جلسه اول کمیسیون مشترک[از دورپنجم مذاکرات] دیدم، عزم واقعی از سوی تمامی اعضا برای به نتیجه رسیدن بود. پس ببینیم که اوضاع در روزهای آینده چگونه پیش می رود.

به گزارش فارس، معاون وزیر امور خارجه همچنین دیروز در گفت وگویی با خبرگزاری صدا و سیما با بیان این که نمی توانم با اطمینان بگویم که این دور از مذاکرات دور آخر خواهد بود، توضیح داد: تا وقتی منافع کشور تامین نشده، مذاکره ادامه پیدا می نماید. (اینجا بخوانید)

لازم به ذکر است، روسای همه هیأت ها در نشست دیروز با اشاره به دستاوردهای حاصله در چهار دور قبلی مذاکرات به خصوص در دور چهارم و با استقبال از استمرار تفاهم فنی ایران و آژانس بر جدیت و تعهد خود برای تداوم کار فشرده با تمرکز بر موضوعات اصلی به جامانده تأکید کردند.

دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام 13 فروردین ماه به صورت مجازی برگزار و پس از توافق حاصله مقرر شد روز سه شنبه 17 فروردین این گفت وگوها به صورت حضوری و رو در رو دنبال گردد و در نهایت هم این نشست برگزار و پس از آن توافق شد دو کارگروه در حوزه تحریم ها و هسته ای تشکیل و آنالیز ها را انجام دهد. نتایج آنالیز های این دو کارگروه به نشست کمیسیون برجام در روز آدینه 20 فروردین منعکس و اعلام شد که هیأت های برای تنفس و مشورت به پایتخت ها برمی گردند و مقرر شد روز چهارشنبه 25 فروردین دوباره در وین گردهم بیایند. این نشست با یک روز تاخیر به دلیل ابتلای یکی از اعضای هیأت اتحادیه اروپا به کرونا در روز پنجشنبه 26 فروردین برگزار و مقرر شد که نشست های کارشناسی به کار خود ادامه دهند.

نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام روز شنبه 28 فروردین ماه در وین برگزار گردید و در این چند روز رایزنی ها در سطوح کارشناسی و کارگروه ها ادامه داشت. نشست بعدی هم روز سه شنبه 31 فروردین ماه در وین برگزار و هیأت های توافق کردند که دوباره گفت وگوها را از سر بگیرند که نشست مزبور سه شنبه هفتم اردیبهشت ماه در گرندهتل وین برگزار گردید و عصر شنبه یازدهم اردیبهشت ماه نیز روسای هیأت های ایران و 1+4 در جلسه ای دوباره گردهم آمدند و بعد از آن به پایتخت ها برگشتند و مقرر شد دور جدید نشست روز آدینه 17 اردیبهشت ماه برگزار گردد که این نشست نیز برگزار گردید و 29 اردیبهشت ماه نیز مجدد کمیسیون تشکیل جلسه داد و توافق کردند به پایتخت ها بازگشته و دوباره این هفته نشست را برگزار نمایند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "عراقچی: تمامی طرف ها مایلند مسائل مهم به جامانده در اسرع وقت حل گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: تمامی طرف ها مایلند مسائل مهم به جامانده در اسرع وقت حل گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید