سیستم هشدار زلزله تلفن همراه چگونه کار می نماید؟

به گزارش وبلاگ نیما، عضو پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی به تشریح اینکه سیستم هشدار زلزله تلفن همراه چگونه کار می نماید، پرداخت.

سیستم هشدار زلزله تلفن همراه چگونه کار می نماید؟

به گزارش ، چندی پیش یک شرکت بین المللی گفت میخواهد با ارائه یک ویژگی جدید، گوشی تلفن همراه با سیستم عامل اندروید را به ایستگاه های لرزه نگاری تبدیل نموده و از وقوع زودهنگام زلزله خبر دهد.

به همین دلیل از یک زلزله شناس پرسیدیم آیا این امکان وجود دارد که زمان زلزله را پیش بینی کرد؟

مهدی زارع گفت: تقریبا یک دهه پیش، پروژه ای در سازمان زمین شناسی کشور امریکا به همکاری دانشگاه استنفورد و دانشگاه برکلی در دست آنالیز نهاده شد که در آن این مسئله مطرح بود که ابتدا کامپوتر ها، لپ تاپ ها و سپس تلفن همراه های هوشمند، در هر منطقه ای که قرار دارند، نقش یک لرزه نگار را ایفا نمایند.

وی اضافه نمود: با استفاده از این اپلیکیشن، اگر تغییراتی در پوسته های زمین ایجاد گردد، سنسور های تلفن همراه، آن ها را دریافت نموده و به مرکز اصلی ارسال نموده تا اطلاعات پردازش گردد.

این زلزله شناس با بیان اینکه موقعیت مکانی افراد به وسیله GPS مورد آنالیز قرار می گیرد، ادامه داد: در این صورت اگر وقوع زلزله ای تایید گردد، هشداری به تلفن همراه تمام مردم آن منطقه که به کانون زلزله نزدیک هستند، ارسال می گردد و سریعا وقوع زمین لرزه را اطلاع می دهد و از مردم خواسته می گردد پناه بگیرند.

زارع با اشاره به اصول اولیه هنگام روبرو با زلزله اظهار کرد: بشین، خودت را بپوشان و بگیر از جمله اصولی است که برای پناه دریافت به مردم یادآوری می گردد.

این عضو پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی بیان نمود: با اجرایی شدن این طرح از بیست و دوم مردادماه، هنگامی که زمین لرزه اصلی که شدت بیشتری دارد رخ دهد، مردم از قبل خبر داشته و در مکانی امن پناه گرفته اند که این مسئله خسارات و تلفات را بسیار کاهش می دهد.

وی اضافه نمود: باید به نکته توجه کرد که این سامانه تنها از وقوع زمین لرزه های بیش از 4.5 ریشتر هشدار می دهد که ممکن است آسیب زا باشند.

زارع درباره جزئیات این طرح گفت: این اپلیکشن، در حال حاضر از تنها در ایالت کالیفرنیا امریکا و به زبان های انگلیسی و اسپانیایی قابل استفاده است. کالیفرنیا پس از ژاپن دومین منطقه ای که دارای سیستم هشدار پیش هنگام زلزله است.

وی اضافه نمود: این اپلیکیشن در حال حاضر تنها در سیستم عامل های اندروید نصب می گردد و هنوز برای سایر سیستم عامل ها راه اندازی نشده است.

منبع: میزان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "سیستم هشدار زلزله تلفن همراه چگونه کار می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیستم هشدار زلزله تلفن همراه چگونه کار می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید