سرگرم کردن بچه ها در خانه در روزهای قرنطینه و خانه نشینی

به گزارش وبلاگ نیما، سرگرم کردن بچه ها در روزهای قرنطینه و خانه نشینی سخت است؟

سرگرم کردن بچه ها در خانه در روزهای قرنطینه و خانه نشینی

به گزارش وبلاگ نیما به نقل از چطور ، سرگرم کردن بچه ها در روزهای قرنطینه و خانه نشینی سخت است؟ به ستوه آمده اید و دیگر نمی دانید که با چه ترفندی، کوچولوها را در خانه نگه دارید؟ حق دارید. نگرانی بابت ویروس کرونا، نظافت و… از یک سو و احتیاج به سرگرم نگه داشتن بچه ها از سوی دیگر باعث می گردد حسابی گیج و سردرگم شوید. اما فقط غیرممکن، غیرممکن است. چون همواره با کمی کوشش و تحقیق، امکان یافتن راهکارهای عالی و درجه یک وجود دارد. در این مقاله از راه های سرگرم کردن بچه ها در روزهای قرنطینه برایتان خواهیم گفت. هر وقت احساس کردید که خانه نشینی و اسارت قرنطینه به شما و کوچولوهایتان (شاید هم کوچولو یتان) فشار آورده است، یکی از این روش ها را امتحان کنید که ضرر نخواهید کرد.

برچسب بازی

بچه ها عاشق برچسب ها هستند. دقت نموده اید که استفاده از برچسب ها با طرح ها و رنگ های مختلف به عنوان جایزه، چقدر برایشان دوست داشتنی است؟ حالا زمان آن رسیده که از این شهرت و محبوبیت برچسب ها بهره ببرید و با تهیه انواع آنها آغاز به ساخت کاردستی های مختلف با کودکتان کنید. مثلا می توانید برچسب حیوانات و گل ها را بخرید (آنلاین سفارش بدهید که احتیاجی به خروج از منزل نباشد) و روی تکه ای مقوا یا دفتری خالی، برچسب ها را کنار هم بچینید و با آنها داستان درست کنید.

مثلا داستان حیوانات جنگل را با یاری برچسب ها روی صفحه ای از دفتر یا مقوا طراحی کنید و بچسبانید. این فعالیت هم برای قوهٔ تخیل کودک مناسب و مطلوب است و هم می تواند ساعت ها او را سرگرم کند. داستان ساختن با برچسب ها یا هر فعالیت دیگری با آنها می تواند جذاب و دوست داشتنی باشد.

پازل سازی؛ یکی از راه های سرگرم کردن بچه ها در روزهای قرنطینه

پازل ساختن هم از آن کارهایی است که هم بچه ها را حسابی سرگرم می نماید و هم عظیم ترها را. پس با خرید پازلی با قطعات زیاد (مثلا 5هزار تکه) می توانید یکی از بهترین وسایل سرگرم کردن بچه ها در روزهای قرنطینه را فراهم کنید. پازل هم سرگرم نماینده است و هم توانایی حل مسئله را در بچه ها بالا می برد.

ضمن اینکه بازی کردن با آن یا به عبارت بهتر، ساختنش طی روزهای متوالی، نه تنها کسل نماینده نیست بلکه شیرین است و شوقی برای رسیدن به نتیجهٔ نهایی در کودک (و البته شما) به وجود می آورد. البته اگر جای مناسبی برای پهن کردن بساط پازل نداشته باشید، کمی به دردسر خواهید افتاد. پس حواستان به این موضوع هم باشد.

کاردستی ساختن و نقاشی

شاید بگویید که کاردستی و نقاشی را که خودتان هم بلد بوده اید. درست است، اما باور کنید که چند عدد مدادرنگی، ماژیک و مقواهای رنگی برای کاردستی درست کردن از آن معجزاتی هستند که انگار هیچ وقت تکراری نمی شوند و تا ابد هم می توانند بچه ها را سرگرم نمایند.

نقاشان معروف جهان را شناسایی کنید و با معرفی آنها و سبک هایشان به کودکتان از او بخواهید که چیزی شبیه کارهای هنرمندان درست کند. این کار هم بار علمی دارد و هم سرگرم نماینده است. خودتان هم با نقاشان و هنرمندان عظیم جهان بیشتر آشنا می شوید.

کتاب های یاری آموزشی

اگر فرزندتان در سنین مدرسه است، احتمالا یکی از دل مشغولی های عمدهٔ این روزهایتان، عقب ماندگی های درسی اوست. پس بهتر است کتاب های یاری آموزشی را دم دست بیاورید و با فرزندان تان، درس های قبلی او را تمرین کنید.

اگر کتاب ها توأم با شکل و رنگ و جذابیت های بصری باشند یا همراه شان فیلم های یاری آموزشی جذاب ارائه گردد، کودک بیشتر علاقه مند به پیگیری تمرین ها می گردد. در هر حال، درس خواندن را کنار نگذارید و اجازه ندهید که این وقفه (که حتما روزی به انتها می رسد) روی یادگیری و آموزش کودکتان اثر بگذارد.

انجام آزمایش های علمی؛ یکی از بهترین روش های سرگرم کردن بچه ها در روزهای قرنطینه

یکی از بهترین روش های سرگرم کردن بچه ها در روزهای قرنطینه و ماندن در خانه، انجام آزمایش های علمی با آنهاست. یعنی چه؟ یعنی اینکه آزمایش هایی ساده و جالب که انجام شان برای کودک آسان است، در نظر بگیرید و با همراهی او به نتیجه ای جالب برسید.

بسته هایی حاوی وسایل آموزشی و آزمایشی مخصوص بچه ها هم در اسباب بازی فروشی ها یا فروشگاه های آنلاین وجود دارد؛ مثلا ظروف آزمایشی کوچک که حس دانشمندبودن را به کودک می دهند و… . با انجام آزمایش های ساده و علمی، هم کودک را سرگرم خواهید کرد و هم چیزی به او یاد می دهید.

نمایش بازی کردن

نمایش هایی با هم فکری کودک بنویسید و آغاز به بازی آنها کنید؛ مثلا داستان شنل قرمزی یا هر نمایش دیگری را با کودک مرور کنید؛ سپس با پوشیدن لباس های مخصوص نمایش ـ که از میان لباس های خودتان انتخاب می کنید ـ به اجرای نمایش مشغول شوید. سرگرمی جالب و بسیار مفرحی خواهد بود. طراحی بازی های جذاب باعث می گردد که ساعت ها سریع تر و اوقات خوش تر بگذرند.

آشپزی کردن

آشپزی کردن با کودک مزایای فوق العاده زیادی دارد. با این کار، فقط وقت نمی گذرانید بلکه به فرزند خود موضوعات زیادی یاد می دهید؛ مثلا او را با مواد غذایی آشنا می کنید و یا اندازه گیری را به او یاد می دهید: این تمرینی عالی برای ریاضیات است. توانایی کارکردن به شکل عملی هم ازجمله موارد دیگری است که در حین آشپزی کردن با کودک می توانید در نظر بگیرید.

با آشپزی کردن با کودک با یک تیر به چندین و چند نشانه شلیک می کنید: هم کودک سرگرم می گردد هم شما، هم آموزش در کار است و هم تفریح و از همه مهم تر در آخر، غذا یا دسری متنوع را نوش جان خواهید کرد.

کتاب خواندن؛ یکی از راه های سرگرم کردن بچه ها در روزهای قرنطینه

کتاب خواندن در هر زمان و مکانی ناجی انسان ها بوده و هست. پس حالا هم که به اجبار در روزهایی سخت قرار گرفته ایم، نباید از کتاب و کتابخوانی دور شویم. کتاب خواندن به شکل های مختلفی باعث سرگرمی و یادگیری بچه ها می گردد.

مثلا سعی کنید که از کتاب ها و داستان های صوتی بهره ببرید یا بعد از کتاب خواندن از کودک بخواهید تا با همکاری شما، داستان کتاب را بازی کند. بعد از اینکه قصه تمام شد، سعی کنید که با همکاری کودک، داستان را تعریف و صدایتان را ضبط کنید. ایده جالب و مفرحی خواهد بود.

بازی با لگو و خانه سازی ها

استفاده از اسباب بازی هایی که امکان ساخت وساز با آنها وجود دارد هم ایدهٔ خوبی است؛ مثلا لگوها یا خانه سازی ها یعنی همان اسباب بازی های قطعه قطعه کوچک که امکان ساخت خانه، ماشین و… را فراهم می نمایند نیز بسیار سرگرم نماینده اند. بازی با این دست از اسباب بازی ها می تواند باعث ارتقای قدرت درک کودک گردد و او را با جهانی مهندسی آشنا کند.

بازی های فکری و کارت های بازی

بازی های فکری ازجمله بازی هایی هستند که جان می دهند برای سرگرم کردن بچه ها در روزهای قرنطینه. شاید چند ماه پیش، فکرش را هم نمی کردید که بازی هایی مانند دبلنا (یا دَبرنا) چقدر در روزهای آینده به دردتان خواهند خورد.

بازی هایی که با کارت هستند و به شکل گروهی می توانید از آنها بهره ببرید، ضمن سرگرم کردن تمامی اعضای خانواده، باعث افزایش روحیه بچه ها و والدین هم می شوند.

پس حواس تان به بازی های فکری هم باشد. این بازی ها هم فکر کودک و اعضای دیگر خانواده را به کار می اندازند و هم سرگرم نماینده اند و همه را دور هم جمع می نمایند. استفاده از شطرنج و بازی های سبک آن هم مفید و سرگرم نماینده خواهند بود.

حرکات موزون و پایکوبی؛ روش متفاوت سرگرم کردن بچه ها در روزهای قرنطینه

این روزها که کاربرد فضای مجازی بسیار وسیع و گسترده شده است، به سادگی می توانید انواع کارها و فعالیت ها را از راه ویدئوهای آموزشی یاد بگیرید. اگر اهل پایکوبی و حرکات موزون نیستید، سری به اینترنت بزنید و از محتواهای موجود در آن یاری بگیرید و گروه پایکوبی خانوادگی تان را راه بیندازید. کنار هم پایکوبییدن و انجام حرکات موزون اعضای خانواده برای بچه ها بسیار سرگرم نماینده و جذاب خواهد بود؛ ضمن اینکه ورزشی مناسب هم به شمار می رود.

بازدید از موزه های مجازی

می دانستید که بسیاری از موزه های داخلی و خارجی روی وب سایت خود، امکان بازدید مجازی را فراهم نموده اند؟ یعنی با ورود به اینترنت و سایت موزه های معروف، می توانید بخش های مختلف موزه را به طور مجازی ببینید. جذاب نیست؟

به همراه کودکتان به بازدید از موزه های مختلف بروید و درباره بخش های گوناگون آنها اطلاعات کسب کنید. برای اینکه این کار مفرح باشد، لباس هایتان را هم عوض کنید و طوری رفتار کنید که انگار قرار است واقعا به موزه لوور پاریس یا هر موزهٔ دیگری سر بزنید. سعی کنید که با این کارها، شوروحال بازدیدی واقعی را در دل کودک زنده نگه دارید.

راه اندازی گروه موسیقی؛ روش جالب سرگرم کردن بچه ها در روزهای قرنطینه

در خانه تان کنسرت بگذارید و گروه موسیقی راه بیندازید. لازم نیست که سازهای مختلف در اختیارتان باشد. اگر هیچ سازی هم در منزل ندارید، هیچ ایرادی ندارد. با پشت در قابلمه، دو ملاقه، تعدادی ظرف و قاشق یا هر وسیله دیگری هم می توانید یک کنسرت خانوادگی اجرا کنید. مهم این است که خلاقیت تان را به کار بیندازید و آغاز به درست کردن گروه موسیقی با کودک و بقیهٔ اعضای خانواده کنید.

باور کنید که این کار یکی از بهترین گزینه ها در میان سرگرم کردن بچه ها در روزهای قرنطینه است و می تواند خودتان را هم تا مدتی سرگرم کند. شعرهایی را به یاری کودک انتخاب کنید و باهم در گروه موسیقی تان، آنها را اجرا کنید. جالب می گردد، نه؟

در آخر

سرگرم کردن بچه ها در روزهای قرنطینه کمی سخت است، اما اگر خلاقیت به خرج بدهید، حتما متوجه خواهید شد که روش های مختلفی برای ماندن در منزل و حفظ روحیه ای شاد وجود دارد. این روزهای کرونایی برای همه سخت و سخت می گذرد. یادتان باشد که اگر نتوانیم اوضاع را به درستی مدیریت کنیم، بچه ها از همهٔ ما بیشتر آسیب می بینند؛ پس با حفظ روحیه شاد، خود را سرحال و محیط خانه را دوست داشتنی و مفرح نگه دارید.

منبع: جام جم آنلاین

به "سرگرم کردن بچه ها در خانه در روزهای قرنطینه و خانه نشینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرگرم کردن بچه ها در خانه در روزهای قرنطینه و خانه نشینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید