راه حل هایی برای عبور نشر از بحران

به گزارش وبلاگ نیما، اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دستگاه ها و سازمان های موثر در مورد گذر از شرایط حساس کنونی صنف، راه حل هایی را بیان کرد.

راه حل هایی برای عبور نشر از بحران

به گزارش گروه فرهنگی وبلاگ نیما، اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دستگاه ها و سازمان های موثر در مورد گذر از شرایط حساس کنونی صنف، راه حل هایی را گفت که به توضیح ذیل است:

همانطور که می دانید بحران کرونا حوزه نشر و کتابفروشان و موزعان را نیز مانند سایر حوزه های مالی درگیر نموده، اما با توجه به کوچک بودن اقتصاد نشر، آسیب پذیری می تواند خیلی جدی و در صورت عدم عکس العمل به موقع دچار مسائل لاینحل گردد لذا مطالب و پیشنهادات ذیل تقدیم می گردد:

در پی خطر جدی شیوع بیماری کرونا شورای سیاستگذاری به ناچار نمایشگاه کتاب را به تعویق انداخته و آثار این تعویق به توضیح ذیل بوده است:

ناشران به شکل معمول براساس تقویم نمایشگاهی حجم عمده ای از فراوریات سالیانه را متمرکز به ایام قبل از نمایشگاه می کنند برآورد ها حاکی است، نمایشگاه کتاب حدود 10 الی 20درصد از فروش سالیانه ناشر را در برمی گیرد و منطقی است که مطابق با آن حدود 30 تا 50 درصد فراوری سالیانه در این مقطع تجمیع و فراوری گردد، در نتیجه حجم قابل توجهی از وجوه نقد ناشر مصرف شده و همچنین تعداد قابل توجهی اسناد پرداختی در زمان بعد از نمایشگاه صادر شده و حجم زیادی هم تعهد ایجاد شده که همگی براساس فروش نمایشگاه برنامه ریزی شده و عمدتاً می توان گفت: درصد قابل توجه آن (بی محل) خواهد شد.

اسناد پرداختی و تعهدات ناشران شامل حقوق مولفان، مترجمان، طراحان، تصویرگران، ویراستاران، صفحه آرایان، لیتوگرافان، چاپخانه داران، صحافان، کاغذفروشان و ... خواهند بود. در واقع طیف وسیعی درگیر عدم انجام تعهدات خواهند شد.

اما کتابفروشان بر حسب تجربه سالیان متمادی، بر فروش روزانه خود در ایام اسفند و حتی 15 روز اول فروردین حساب باز نموده و از آن محل اسناد پرداختی و تعهدی از قبل صادر نموده اند، این در حالیست که حجم مراجعین به کتابفروشان به دلیل شرایط ویژه پیش آمده بسیار کاهش پیدا نموده است و عملاً در برخی از مناطق به 10 درصد حالت عادی رسیده است به عبارتی دیگر کتابفروشان علاوه بر بحران افت فروش با بحران شدید عدم وجود نقدینگی برای پرداخت اسناد و انجام تعهدات این ماه روبرو هستند و عملاً قادر نیستند چک های خود را پاس یا تعهدات را انجام دهند.

آن سوی تعهدات کتابفروشان عمدتاً موزعان و ناشران هستند در واقع با این اتفاق، عملاً چک های موزعان نیز برگشت خورده و ناشران از منابعی که فکر کردند در دست دارند نیز محروم می شوند این چرخه مخرب با پیش بینی هایی که ملاحظه می گردد عملاً تا چهار ماه ادامه خواهد داشت و اگر جلوی آن گرفته نگردد می تواند آسیب های فزاینده داشته باشد؛ لذا پیشنهاد می گردد:

وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی، سازمان ها و دستگاه ها موثر با ورود پیشگیرانه در موارد ذیل این فرایند را تحت مدیریت داشته باشد و بدیهی است هرگونه یاری از سوی اتحادیه دریغ نخواهد شد.

مذاکره با بانک ها برای تامین وام هایی با بهره کم و با ترک تشریفات و پرداخت با سرعت بالا از سوی بانک ها حداقل سقف 60 میلیارد تومان برای مرحله اول که پیش بینی می گردد تا دو برابر نیز افزایش یابد که بتواند جلوی بحران کمبود نقدینگی را بگیرد و به شکلی بازپرداخت آن بعد از نمایشگاه آغاز گردد.

دریافت مهلت 3 تا 6 ماهه از سازمان تامین اجتماعی برای پرداخت حق بیمه کارگر و کارفرما از مقطع زمانی بهمن ماه 98 تا ناشران و کتابفروشان بتوانند به مرور از فروش کم این مبالغ را پرداخت کنند.

برگزاری طرح های عیدانه و یا بهاره با پرداخت های سریع. (در صورت صدور مجوز از ستاد کرونا)

آنالیز ایجاد پست رایگان برای تحویل کتاب درب منازل قابل استفاده برای ناشران و کتابفروشان. (هزینه پست را دولت متقبل گردد)

آنالیز امکان خرید کتاب از ناشران و کتابفروشان توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

آنالیز امکان خط اعتباری دادن بانک ها به ناشران و کتابفروشان و موزعان. (چک های شان را پاس کنند بعد به صورت وام بگیرند- سقف توسط کمیته ای تعیین گردد)

آنالیز تصویب این امر در شورای عالی اقتصاد که تمامی اسناد پرداختی اشخاص به یکدیگر تا سه ماه به تعویق بیفتد و به بانک ها ابلاغ کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "راه حل هایی برای عبور نشر از بحران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه حل هایی برای عبور نشر از بحران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید