تاریک تر از خاموشی

به گزارش وبلاگ نیما، زمانی بود که می شد به منتقدان خوب و نگاه تخصصی و تحلیلی و منصفانه آنها اتکا کرد و در روشنگری سویه های تاریک فیلم ها دل به چراغ نقد و تحلیل آنها بست. نقدها در مجلات تخصصی و بخش سینمایی نشریات معتبر کار می شد و سهم مهمی در ارتقای دانش سینمایی علاقه مندان داشت. اما در سال های اخیر و با گسترش فضای مجازی و انواع و اقسام نشریات، هر کس فیلم دید در مقام منتقد ظاهر شد و هرچه دلش خواست درباره فیلم ها نوشت. در چنین شرایطی برخی مخاطبان ناآگاه، چنین نظرات و بیان سلیقه ها را مترادف نقد و نگاه تحلیلی دانستند. به جز این شرایط، متاسفانه حال و روز برخی منتقدهای قدیمی و برجسته هم چندان خوش نیست و دیگر چندان نمی توان نقد و نگاه ایشان را جدی گرفت.

تاریک تر از خاموشی

گاهی چنان از فیلم های بد تعریف و تمجید می کنند که اگر اسم آنها پای مطلب نباشد، فکر می کنید یک نویسنده مبتدی این شبه نقد را نوشته است. گاهی تاختن به فیلم ها هم دیگر کمتر فنی و تحلیلی است و می توان چربش سلیقه را تشخیص داد. در سال های اخیر با پررنگ تر شدن حرفه روابط عمومی و مشاور رسانه ای، بعضی فعالان این حرفه هم که عموما سابقه خبرنگاری و کار رسانه ای دارند همگام و همراه با بعضی منتقدان، به شکل عجیب و غیرفنی و سلیقه ای، فیلم هایی را می کوبند یا از آثاری تمجید می کنند. در چنین شرایطی که بحث هایی چون رقابت ناسالم و درآمد از راه تمجیدنویسی و تحقیرنویسی هم محتمل است، کمتر مجالی برای نوشتن نقد سالم و فنی و تحلیلی و آموزنده وجود دارد. جشنواره سی ونهم فیلم فجر شاید بارزترین دوره ای است که شبه نقدهای این چنینی، جولان می دهد و فضای نقد را آلوده می کند. بعدا به شکل مفصل تر و تحلیلی تری می توان به این مساله و بحران سینمایی پرداخت اما عجالتا نگاهی داریم به فیلم های روشن به کارگردانی روح ا... حجازی و روزی روزگاری آبادان به کارگردانی حمیدرضا آذرنگ که از قضا به ویژه درباره فیلم اولی، نقد و ستایش های عجیب و غریبی مطرح شد که باوجود بعضی امتیازات فیلم، چندان با کیفیت فعلی آن سازگاری ندارد.

روشن؛ شعله ور

روح ا... حجازی ایده ها و فضاسازی خوبی در فیلم هایش دارد اما گاه راستا روایت ها خوب و جذاب پیش نمی رود و انگار برای حرکت به روغن کاری نیاز دارد. وقتی هم این اتفاق می افتد گاهی همان ایده و فضاسازی خوب هم تحت الشعاع قرار می گیرد و باعث می شود در مجموع با فیلم کاملی روبه رو نباشیم.

روشن، تازه ترین ساخته این فیلمساز هم به همین بلا گرفتار می شود و با وجود ظرفیت اولیه و فضای خوبی که ترسیم شده، قصه اش را خوب روایت نمی کند؛ به قدری که در پایان حتی می توان بدبینانه و غیرمنصفانه، حتی درباره چرایی و نفس ساخته شدن چنین موضوع و قصه ای پرسید.

گرچه اعتراض حجازی به وضع ناگوار اقتصادی و اجتماعی موجود و ناامیدی از مسؤولان اجرایی، مشخص است اما راستا انفعالی قصه و شخصیت مبهم و منفعل فیلم روشن (رضا عطاران)، کاری از پیش نمی برد و چیزی به همین یک خطی دریافتی اضافه نمی کند. از اول فیلم درمی یابیم که قرار نیست روشن، اقدام موثری انجام دهد و حتی با خودسوزی زن متقاضی مسکن و ترکیب آن با اسم روشن و ماجرای فندک می توان معادل سازی کرد و منتظر ماجرایی مشابه بود.

انتخاب رضا عطاران برای بازی در نقش اصلی فیلم گرچه با تلاش بازیگر همراه شده اما نمی توان سلطه پیشینه کمیک او را درنظر نگرفت. بعضی صحنه ها هم آن پشتوانه نمکین را تقویت می کند که مزاحم قصه فعلی است. خروجی همکاری او و سارا بهرامی را در این فیلم با کمدی هزارپا مقایسه کنید تا پی به موفقیت شیمی و درستی رابطه این دو در فیلم ابوالحسن داودی ببرید.

حضور و بازی سیامک انصاری هم لو دهنده است و از همان نمای اول و به ویژه در سکانس مصرف مواد مخدر، می توان دریافت که کاسه ای زیر نیم کاسه اوست و به جز خویشاوندی، ارتباطات دیگری هم با شخصیت اصلی زن دارد.

به جز اینها، آن عشق و علاقه روشن به سینما و کادربندی مدام با دست هم به خوبی در قصه خرج نمی شود، هم به لحاظ تعداد کافی نیست تا روشن را یک شخصیت رویاپرداز و عشق بازیگری بدانیم و این علاقه صرفا در حد یک زنگ موبایل (آهنگ سینما پارادیزو) و تقلید تک گویی تراویس بیکل (رابرت دنیرو) در راننده تاکسی و آرشیو فیلمش خلاصه می شود. به لحاظ کیفیت اجرا هم یک جای کار می لنگد و ما چندان این عشق سینما بودن را باور نمی کنیم و تلاش چندانی برای آن ازسوی شخصیت نمی بینیم. درحالی که سینما و رویای آن اگر پرداخت خوبی داشت، می توانست شخصیت را از شرایط سیاهی که گرفتار آن است تا حدودی رها کند و در قصه و فرجام آن هم موثر باشد.

روزی روزگاری آبادان؛ بمب: یک عاشقانه خانوادگی

اسم فیلم پیش از هر چیز ما را یاد چند فیلم و سریال مشهور داخلی و خارجی می اندازد؛ از روزی روزگاری در غرب و روزی روزگاری در آمریکا هر دو ساخته سرجیو لئونه و روزی روزگاری ساخته امرا... احمدجو تا روزی روزگاری در آناتولی ساخته نوری بیلگه جیلان و روزی روزگاری در هالیوود ساخته کوئنتین تارانتینو. این روزی روزگاری مثل یکی بود یکی نبود، بیانگر آغاز قصه گویی است و همان سرچراغی و حتی با عنوان فیلم، مخاطب را کنجکاو و علاقه مند دیدن یک قصه خوب می کند. آن کلمه آبادان در عنوان فیلم روزی روزگاری آبادان هم سمت و سوی قصه گویی را از همان آغاز، مشخص می کند و با توجه به عقبه جنگی این شهر که آماج حملات مختلف عراق بود، انتظار می رود که با قصه ای با پس زمینه جنگی و دوران دفاع مقدس طرف باشیم.

اما وقتی با خود فیلم روبه رو می شود، قصه یک خانواده آبادانی را پیش از تحویل سال 1382 می بینیم؛ خانواده ای که با وجود این که مهیای استقبال از سال جدید می شوند اما چندان حال و روز خوشی ندارند. پدر خانواده، مصیب (محسن تنابنده) گرفتار مواد مخدر است و مادر خانواده (فاطمه معتمدآریا) هم دیگر تحمل این وضع را ندارد و مرد را تهدید به ترک خانه و زندگی می کند. پسر و دختر جوان خانواده هم گرفتار عاشقی های خود هستند و پسربچه خانه هم دلمشغولی های بچگانه اش است. فضاسازی و کشمکش های اولیه فیلم، قوام چندانی ندارد و به ویژه دعواهای برادر و خواهر، لوس و تصنعی است و در یک فضای سینما جواب نمی دهد. وقتی موشک آمریکایی ها در حمله به عراق به اشتباه سقف خانه مصیب را می شکافد اما عمل نمی کند، فیلم ناگهان وارد یک فضای غریب می شود و حرف زدن موشک با خانواده به ویژه دختر که انگلیسی دست و پا شکسته ای می داند، کار را سوررئال تر می کند که سنخیتی با نیمه اول فیلم ندارد. اگر در بخش های ابتدایی و میانی، دست کم نشانه ای از چنین فضایی می دیدیم، شاید پذیرش آن راحت تر بود اما حالا با شرایطی روبه روییم که نمی دانیم بخندیم یا بگرییم؟ در بعضی صحنه ها و دیالوگ ها مشخصا نویسنده و کارگردان دنبال خنداندن مخاطب است اما گاهی هم خنده ناخواسته در فیلم اتفاق می افتد. در چنین موقعیت غریب و متناقضی، غافلگیری پایانی هم دقیق و کاملا موثر نیست.

اگر یادتان باشد مشابه چنین صحنه ای در فیلم وصل نیکان به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا هم اتفاق افتاده بود و یک موشک عمل نکرده در یک مراسم عروسی در تهران فرود آمده بود و گروه خنثی کننده برای مهار آن دست به کار می شوند.

آذرنگ گرچه سعی می کند، با میزانسن های پرتحرک و دکوپاژهای متنوع، شائبه تئاتری بودن فیلم را رد یا کمرنگ کند اما به دلیل پیشینه تئاتری او و مهم تر اجرای قبلی نمایشنامه روزی روزگاری آبادان در سال های قبل، گریز از نقد چندان ممکن نیست و روزی روزگاری آبادان احتمالا نمایشی بهتر از فیلم فعلی بوده است. شاید نیاز بود برای سرنوشت بهتر فیلم، فضای اولیه فیلم هم به دیوانه واری و غریبی و سوررئالی بخش های پایانی می بود تا با فیلم یک دست تر و جذاب تری روبه رو باشیم. هرچند فیلم حتی با همین شرایط در جاهایی به ویژه همین بخش ورود موشک با تماشاگر ارتباط برقرار می کند و آن عقبه مظلومیت و جنگ زدگی آبادان و مناطق جنگی کشور در قالب قصه ای غریب هم به مخاطب منتقل می شود که قابل تعمیم به هر جنگ و تجاوزی در هر جای جهان است؛ ضمن این که اقتباس های سینمایی از نمایشنامه ها و تئاترهای اجرا شده هم ظرفیت خوبی است که سینمای ایران کمتر سراغ آن می رود.

منبع: امید رحمانی - فرهنگ و هنر / روزنامه وبلاگ نیما

منبع: جام جم آنلاین

به "تاریک تر از خاموشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریک تر از خاموشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید