تاثیر آسپرین در کاهش ریسک ابتلا به عفونت HIV در زنان

به گزارش وبلاگ نیما، بعضی مطالعات نشان می دهند مصرف روزانه آسپرین موجب پیشگیری از ابتلا به HIV می گردد و تاثیر آن در زنان بیش از مردان است. اگرچه این یافته به معنای عدم احتیاج به اقدام پیشگیرانه در روابط جنسی نیست.

تاثیر آسپرین در کاهش ریسک ابتلا به عفونت HIV در زنان

آسپرین به عنوان یک داروی غیراستروئیدی ضدالتهابی برای درمان تب، دردهای خفیف تا متوسط نظیر دردهای عضلانی، دندان درد، سرماخوردگی و سردرد و همچنین برای کاهش لختگی خون در افراد در معرض سکته و حمله قلبی تجویز می گردد.

حال محققان کانادایی دریافته اند که آسپرین می تواند تا 35 درصد به کاهش ابتلا به عفونت HIV در زنان یاری کند.

HIV یک ویروس انتقال یافته از راه جنسی است که سلول های هدف در ناحیه تناسلی یک فرد را دچار عفونت می نماید. مطالعات اولیه نشان دادند که التهاب می تواند موجب افزایش تعداد سلول های هدف در اندام های تناسلی گردد.

محققان دانشگاه مانیتوبا کانادا این تئوری را با دادن دوز پایین داروی ضدالتهابی به گروهی از زنان در کنیا آزمایش کردند.

محققان بعد از شش هفته مشاهده کردند تعداد سلول های هدف HIV در اندام تناسلی این زنان تا 35 درصد کاهش یافته بود. بعد از چندین سال مصرف آسپرین این زنان مبتلا به این عفونت نشده بودند.

زنان انتخاب شده برای این مطالعه در معرض ریسک بالا ابتلا به HIV قرار داشتند. البته این زنان در طول مطالعه در معرض ویروس HIV قرار نگرفته بودند و میزان سلول های هدف HIV در آنان تحت کنترل بود.

محققان به این نتیجه رسیدند افراد فعال جنسی باید علاوه بر اقدامات پیشگیرانه، مصرف آسپرین را هم در نظر بگیرند.

محققان تاکید می نمایند برای آنالیز میزان دوز مناسب آسپرین که می تواند برای زنان مفید و سودمند باشد، احتیاج به مطالعات بیشتری است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تاثیر آسپرین در کاهش ریسک ابتلا به عفونت HIV در زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر آسپرین در کاهش ریسک ابتلا به عفونت HIV در زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید