بحران مدیریت در فوتبال ایران، اینجا بهشت خارجی هاست!

به گزارش وبلاگ نیما، مدیریت فوتبال ایران روزهای سیاهی را تجربه می کند. هر روز یک خبر و افتضاح جدید از مدیران فوتبالی منتشر می شود ولی آب از آب هم تکان نمی خورد.

بحران مدیریت در فوتبال ایران، اینجا بهشت خارجی هاست!

به گزارش وبلاگ نیما، شرایط فوتبال ایران طوری شده که هر مربی یا بازیکن خارجی ای که به ایران می آید هیچ تضمینی وجود ندارد که تا خاتمه قراردادش در کشور بماند. طی همین چند هفته گذشته سه مربی مطرح خارجی شاغل در ایران تیم هایشان را ترک کردند. خروجی که دستپخت میدران فوتبالی داخلی و همه عوایدش به نفع مربیان خارجی است و دودش نیز به چشم حیران فوتبال ایران و هواداران آن می رود.

در ابتدا مارک ویلموتس، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران بود که به دیرکرد فدراسیون در پرداخت مطالباتش قراردادش را یک طرفه فسخ کرد. بعد از آن دنیزلی به خاطر برخی مسائلی که هم در ایران و هم در خانواده اش داشت از تراکتور جدا شد. روز دوشنبه هم آندره آ استراماچونی، سرمربی سابق استقلال قراردادش را یک طرفه فسخ کرد و تهران را ترک کرد.

گویا مساله اصلی استراماچونی واریز پول بصورت انک اندک به حسابش از طریق حساب های شخصی بوده و باعث شده در ایتالیا حسابش بلوکه شود. سوال این جاست که آیا استراماچونی در زمان عقد قرارداد از مسائل انتقال پول اطلاع نداشته؟ یا اینکه باشگاه استقلال این موضوع را از او پنهان کرده است؟

حتما باشگاه استقلال از این موضوع اطلاع داشته و با این وجود به با این مربی ایتالیایی قرارداد امضا کرده است. مدیران استقلال از تحریم ها و مسائل در انتقال پول به اروپا باخبر بوده اند و بدون اینکه راه چاره ای بدون دردسر پیش بینی کنند با استراماچونی قرارداد بسته اند.

در ماجرای دنیزلی مسائل مالی تاثیر چندانی بر جدایی او نداشت و او در مصاحبه ای بعد از رفتن از ایران از مسائل خانوادگی و همچنین برخی مسائلی که در ایران باعث برهم خوردن تمرکزش شده بود، به عنوان دلایلی برای جدایی از تراکتور نام برد.

ویلموتس هم که حقوقش دیر پرداخت شده بود براساس بندی، قراردادش را پیش از بازی با عراق یک طرفه فسخ و اظهار داشت مدیران فدراسیون اگر قصد همکاری دارند باید یک قرارداد جدید با او امضا کنند. باید بپرسیم فدراسیون در این حد هم اطلاع نداشته است؟ یا اینکه با خوش خیالی کار را به دست قضا و قدر سپردند و پیش خودشان گفتند هرچه پیش آید خوش آید!

هر چند تجربه ثابت کرده حضور مربیان با کیفیت خارجی در ایران باعث جذاب تر شدن و افزایش کیفیت لیگ برتر و همچنین تیم ملی می شود اما با وجود تحریم ها و مسائل مالی ایران، مدیران فوتبالی وقتی می دانند از پس هزینه های این مربیان برنمی آیند یا راهکاری برای پرداخت پول ندارند چرا باز هم ریسک می کنند و با آن ها قرارداد امضا می کنند؟

ویلموتس و استراماچونی هم مثل برانکو و کی روش و هر شخص خارجی دیگری که تا امروز به فوتبال ایران آمده، تا آخرین سنت قراردادشان را دریافت می کنند و احتمالا پرونده های جدیدی در فیفا برای فوتبال ایران باز می شود و این وسط انگشت به دهان می مانیم که چرا با وجود تکرار چندین باره این اتفاقات هیچ نهاد نظارتی ای به مسائل و فسادهای فوتبال ایران وارد نمی شود؟

شاید هم فوتبال مطلوب مدیران کشور، همین شکل بی نظم و بی در و پیکری است که اکنون رخ داده است.

در این سه مورد هر علتی دخیل باشد قطعا ضعف مدیریتی بیشترین تاثیر را دارد. مدیرانی که بیشترشان به تحصیلات آکادمیک در حوزه مدیریت ورزشی ندارند و معلوم نیست بر چه اساسی به چنین جایگاه هایی رسیده اند.

دنبال کردن فوتبال در ایران دیگر لذتی ندارد، وضع باشگاه های ایرانی روز به روز بدتر می شود، هواداران برای تنها دو ساعت لذت بردن از فوتبال رنج های زیادی را متحمل می شوند. مقصر اصلی این اتفاقات افرادی هستند که در راه خصوصی سازی ورزش و فوتبال ایران سنگ اندازی می کنند و مدیرانی را بر سرکار می گذارند که هیچ تخصصی در این زمینه ندارند و تنها با مدیریت منحصر بفردشان زمینه پادشاهی خارجی ها در فوتبال ایران را رقم می زنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بحران مدیریت در فوتبال ایران، اینجا بهشت خارجی هاست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران مدیریت در فوتبال ایران، اینجا بهشت خارجی هاست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید