احسان کرمی: تلویزیون تسلیم زرد های مجازی شده است! ، جای خالی بزرگان اجرا در سیما

به گزارش وبلاگ نیما، احسان کرمی از جای خالی بزرگان اجرا همچون اسماعیل میرفخرایی و اکبر عالمی سخن گفت و اینکه این روز ها تلویزیون تسلیم بخش زرد شبکه های اجتماعی شده است.

احسان کرمی: تلویزیون تسلیم زرد های مجازی شده است! ، جای خالی بزرگان اجرا در سیما

به گزارش گروه فرهنگی وبلاگ نیما، احسان کرمی مجری سابق تلویزیون درباره اینکه این روز ها چقدر برنامه های رادیو و تلویزیون را در خلا مجریان حرفه ای و پیشکسوت دنبال می نماید، مطرح کرد: میانگین ساعت تماشای تلویزیون برای من خیلی کم شده است و بیشتر رادیو گوش می دهم. دلیلش هم نبود عظیم تر و نبود صاحب ایده و حتی ایده های اورجینال در تلویزیون است. احترامی برای مخاطب یا حتی برنامه ساز در تلویزیون نمی بینم و نوعی روزمرگی دیده می گردد و گویی خنثی بودن در این رسانه به امری پسندیده بدل شده است.

وی با اشاره به نام عظیمان اجرا که زمانی در تلویزیون حضور داشته اند یادآور شد: عظیمانی از جمله اسماعیل میرفخرایی، اکبر عالمی و حسین پاکدل این روز ها در تلویزیون نیستند. این ها عظیمانی هستند که در شرایط فعلی تلویزیون در این رسانه حضور ندارند و جایشان در کسوت مجری خالی است.

کرمی اظهار کرد: تلویزیون این روز ها به مدیران قوی احتیاج دارد، نه مدیرانی که تلویزیون را به این شرایط انداختند. باید مدیرانی بیایند که پشت عواملشان و حتی پشت تصمیم های خود بایستند. در حالی که مدیران رسانه به راحتی هنرمندان را خرج میز و جایگاه هایشان می نمایند.

ستاره هایی که تلویزیون از آن ها محروم شد

وی با اشاره به چهره هایی که به وسیله تلویزیون به ستاره های عرصه سینما و هنر تبدیل شده اند، اعلام کرد: ستاره هایی داشته ایم که از مدیوم تلویزیون رشد نموده اند و بعد از تلویزیون رفته اند. اسم های بسیاری می توان نام برد از رضا عطاران گرفته تا شهاب حسینی تا مجریانی که امروز دیگر در تلویزیون حضور ندارند. درحالیکه این ها در اختیار تلویزیون بودند که با یاریشان می توانست برندسازی و برنامه سازی کند، اما تلویزیون نتوانست از این فرصت استفاده کند. هنرمند هم نمی تواند صبر کند و به جای دیگری می رود و کارش را انجام می دهد. از یکی دو دهه قبل این رویکرد ایجاد شد که تلویزیون دیگر ستاره سازی نکند با اینکه شرایط به مراتب بهتر از الان بود. اما همین سیاست به تلویزیون ضربه زد و اگر تلویزیون اکنون چهره تاثیرگذاری ندارد، نتیجه مدیران نابلد و ناکارآمد است.

بازیگر هم گناه با اشاره به عقب ماندن تلویزیون از رویداد های خبری و محدود کردن روینمودهایش گفت: تلویزیون باید یک رسانه فراگیر باشد، صداوسیما و امکاناتش در حدی است که می تواند خوراک یک خاورمیانه را پوشش دهد، اما با این همه امکانات حتی برای جذب مخاطب در کشورمان ناموفق هستیم. هرگاه اتفاقی رخ می دهد ابتدا بی بی سی و دیگر رسانه ها واکنش نشان می دهند و بعد مدیران ما تازه باید کسب تکلیف نمایند که آیا می توانند برنامه یا خبری داشته باشند یا خیر. درحالیکه فضای شبکه های اجتماعی و ماهواره ای که به دنبال اهداف خودشان هستند منتظر ما نمی مانند.

تلویزیون تسلیم بخش زرد شبکه های اجتماعی

وی درباره حضور چهره های اینستاگرامی در کسوت اجرا و بازی در تلویزیون مطرح کرد: تلویزیون تا زمانیکه بخواهد با این رویکرد جلو برود، تسلیم شبکه های اجتماعی شده است و اینکه در این حوزه، تسلیم بخش زرد ماجرا گردد باعث تاسف بیشتر است و نشان می دهد مدیران هم علاقمند بخش زرد شده اند.

کرمی به دایره محدود افراد مدعو به قاب جادو اشاره و متذکر شد: تلویزیون عده محدودی را در نظر گرفته است که در برنامه ها جا به جا می گردد مهمانان دورهمی به خندوانه می فرایند و یا برعکس و یا همین افراد به دیگر برنامه ها می فرایند. چرا کیهان کلهر، حسین علیزاده یا همایون شجریان از عظیمان و حرفه ای های موسیقی نباید در رادیو و تلویزیون باشند؟ تلویزیون باید فرش قرمز خود را برای چنین هنرمندانی پهن کند. نه فقط هنرمندان که حتی فکر می کنم ما عظیمان حوزه دین و معرفت را هم در تلویزیون نمی بینیم چراکه کوشش می گردد کسی در این رسانه نباشد که تفکر را برانگیزد.

وی با اشاره به آرزوی خود در بهره گیری تلویزیون از افراد خلاق گفت: ما جوانان تحصیل نموده ای داریم که با فرهنگ و سواد و ادبیات آشنایی دارند و اتفاقاً آن ها می توانند در کنار عظیمان و پیشکسوت ها در تلویزیون حضور داشته باشند، اما این چنین نیست. آیا زمانش نرسیده که عظیم تری شرایط فعلی تلویزیون را با آن کارنامه و از دست دادن این همه نیروی باسواد مواخذه کند؟

کشش هم گناه برای چند فصل دیگر

این مجری و بازیگر که از آخرین فعالیت هایش حضور در سریال شبکه خانگی هم گناه بود به این سریال که دغدغه هایی اجتماعی داشت و هنوز هم درباره آن بحث و تبادل نظر می گردد، اشاره و اعلام کرد: من معتقدم اگر هر موضوع، محور یا پی رنگی در یک فیلمنامه درست پرداخت گردد مخاطبش را جذب می نماید که می تواند فضای سیاسی، پلیسی، کمدی، تراژیک یا … داشته باشد. هم گناه از این حیث من را بسیار ذوق زده کرد، چون موضوعات مختلفی داشت که جامعه ما با آن سر و کار دارد و این موضوعات به بهترین شکل پرداخت شد شاید اگر نویسنده یا کارگردان دیگری بود این قصه ها را در چند فصل می ساخت، اما این سریال در 2 فصل فراوری شد.

وی که پیش از این در سریال هایی در تلویزیون و شبکه خانگی حضور داشته است با اشاره به ویژگی های هم گناه ساخته مصطفی کیایی افزود: هم گناه با کار های قبلی خود من و حتی با آثار فعلی به لحاظ موضوع و ساختار متفاوت است. در این تیم همه به یکدیگر یاری می کردند به ویژه پرویز پرستویی سعی می کرد به همه بچه ها یاری کند و اصلاً حضور و بازی در مقابل این عظیمان سخت بود.

اقبال از سریال های نازل به دلیل کم کاری مدیران فرهنگی است

کرمی درباره سریال هایی که این روز ها بعضی به دلیل محتوای نازل به شانه تخم مرغی تعبیر می شوند مطرح کرد: در همه جوامع همه نوع کاری ساخته می گردد در آمریکا هم سریال های نازل پرفروش می گردد چندان با عنوان شانه تخم مرغی موافق نیستم آن ها هم نوعی از سلایق را پوشش می دهد و اتفاقاً اگر درخواست برای چنین آثاری زیاد است کم کاری مدیران فرهنگی و حتی اصحاب فرهنگ است وقتی می گردد سریالی مثل هم گناه ساخت معلوم می گردد فضا برای چنین کار هایی وجود دارد، اما احتیاج به وسواس و دقت دارد و مهمترین ملاکی که همه باید رعایت کنیم احترام به مخاطب و حتی خودمان در نگارش فیلمنامه، بازی و … است. سریال هم گناه بزک نشده است درباره مردم و طبقه متوسط است و کوشش نموده چیزی را هم از قلم نیندازد.

وی در انتها با اشاره به بازخورد های ایرانیان خارج از کشور از این سریال نیز گفت: من چند ماه است ایران نیستم و در خارج از کشور استقبالی شگفت انگیز از ایرانی ها را نسبت به این سریال می بینم. از نقاط مختلف جهان هم برای من دایرکت می فرستند. من پیش از این در تلویزیون و در یک برنامه پرمخاطب مثل خندوانه بوده ام، اما چنین بازخوردی را تا به حال ندیده بودم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "احسان کرمی: تلویزیون تسلیم زرد های مجازی شده است! ، جای خالی بزرگان اجرا در سیما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احسان کرمی: تلویزیون تسلیم زرد های مجازی شده است! ، جای خالی بزرگان اجرا در سیما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید