آشنایی با داروی فورادیل و موارد مصرف آن

به گزارش وبلاگ نیما، فورادیل (Foradil) از داروهای استنشاقی ضد آسم است که مصرف آن باعث بهبود تنفس در بیماران مبتلا به آسم می گردد. داروهای استنشاقی، حاوی پودری هستند که در کنترل آسم و تنگی مجاری تنفسی به کار می فرایند. سرگیجه، نگرانی، مسائل خواب، تهوع، استفراغ و اسهال بعضی از عوارض مصرف این داروست.

آشنایی با داروی فورادیل و موارد مصرف آن

وبلاگ نیما | سرویس سلامت - آسم از بیماری هایی است که باعث ایجاد مسائل تنفسی، سرفه، تنگی نفس و تنفس صدادار می شود. این بیماری به دلیل تنگ شدن مجاری تنفسی رخ می دهد. متاسفانه درمان کامل و قطعی برای بیماری آسم وجود ندارد و تنها می توان با استفاده از داروهای ضد آسم، میزان التهاب و سرفه ناشی از آن را کاهش داد. دلیل ابتلا به آسم چندان واضح و روشن نیست. از عوامل ژنتیکی گرفته تا محرک های محیطی، همگی می توانند از دلایل ابتلا به این بیماری باشند. بعضی از محرک های محیطی شامل موارد زیر می شوند:

 • گرد و غبار موجود در هوا
 • سیگار کشیدن
 • عفونت های تنفسی
 • استرس شدید
 • مصرف داروهای خاص مثل آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن
 • فعالیت های فیزیکی و ورزشی
 • رفلاکس معده

فرد مبتلا به آسم ممکن است در هر زمانی با حملات آسم روبرو شود. هنگامی که یک حمله آسم رخ می دهد دیواره ریه ها متورم شده و مجاری هوا تنگ می شود. نتیجه این می شود که فرد به سختی تنفس نموده و مدام سرفه کند. برای کنترل حملات آسم می توان از داروهای مرتبط در این زمینه استفاده کرد. داروهای ضد آسم برای همه افراد یکسان نیستند. این داروها می توانند به صورت خوراکی و یا به صورت استنشاقی باشند. در ادامه با داروی فورادیل به عنوان یکی از داروهای ضد آسم آشنا می شویم.

فورادیل چیست و در چه مواردی استفاده می شود؟فورادیل (Foradil) از داروهای استنشاقی ضد آسم است که مصرف آن باعث بهبود تنفس در بیماران مبتلا به آسم می شود. این دارو برای بزرگسالان و بچه ها بالای 5 سال استفاده می شود. فورادیل همچنین برای جلوگیری از برونش اسپاسم در بزرگسالان مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریوی، از جمله آمفیزم و برونشیت مزمن استفاده می شود. کپسول های استنشاقی، حاوی پودر دارویی است که در کنترل آسم و تنگی مجاری تنفسی به کار می فرایند.

نام های دیگر، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی

نام های دیگر Perforomist , Foradil Aerolizer
موارد مصرف درمان آسم
عوارض سرگیجه، نگرانی، مسائل خواب، تهوع، استفراغ، اسهال، گرفتگی عضلات پا
تداخل دارویی تئوفیلین، آتنولول، کاردیدولول، متوپرولول، پروپرانولول، سوتالول، ایسوکاربوکازید، لینزولید، تزریق متیلن آبی، فنلزین، راازگالی، داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای و یا مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAO) (شامل فورازولیدون و پروکاربازین)

مقدار و نحوه مصرف داروی فورادیل

میزان مصرف این دارو باید حتما توسط پزشک مشخص شود. این دارو معمولا دوبار در روز و به فاصله 12 ساعت از هم تجویز می شود.

نکاتی که باید در ارتباط با مصرف فورادیل بدانید

 1. اگر مصرف این دارو مشکل تنفسی را در شما رفع ننموده است، بهتر است درباره ادامه مصرف آن با پزشک مشورت کنید.
 2. چنانچه سابقه حساسیت دارویی داشته اید ممکن است بدن شما نسبت به فورادیل از خود حساسیت نشان دهد. بهتر است در این رابطه با پزشک مشورت کنید. تورم لب ها، زبان، گلو و تنفس سخت از علائم بروز حساسیت هستند.
 3. در صورتیکه مبتلا به بیماری قلبی، فشار خون بالا، تشنج یا صرع، دیابت، اختلال تیروئید و هر نوع مشکل دیگر بودید قبل از مصرف این دارو پزشک را آگاه سازید.
 4. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود بگویید.
 5. اگر در دوران شیردهی هستید حتما درباره مصرف یا عدم مصرف داروی فورادیل با پزشک صحبت کنید.
 6. دارو را تنها مطابق با دستور پزشک مصرف نموده و میزان مصرف آن را خودسرانه افزایش ندهید.
 7. چنانچه مصرف یک نوبت از دارو را فراموش کردید و به زمان مصرف بعدی نزدیک بودید دوز فراموش شده را رها نموده و طبق برنامه مصرف دارو را ادامه دهید. هیچ گاه برای جبران نوبت فراموش شده میزان دارو را در نوبت بعدی افزایش ندهید.
 8. در صورتیکه پس از استفاده از این دارو، دچار خستگی، درد قفسه سینه، تپش قلب، خفگی و یا سایر مسائل تنفسی شدید به پزشک مراجعه کنید.

خواهشمندیم درصورتیکه تجربه مصرف این دارو را داشته و دیدگاهی در این باره دارید با دیگر خوانندگان مجله وبلاگ نیما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

منبع: setare.com

به "آشنایی با داروی فورادیل و موارد مصرف آن" امتیاز دهید

1 کاربر به "آشنایی با داروی فورادیل و موارد مصرف آن" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با داروی فورادیل و موارد مصرف آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید