سدالنهضه محور مذاکرات لاوروف در قاهره

به گزارش وبلاگ نیما، وزیر خارجه روسیه امروز به مصر می رود و مقامات قاهره درباره سد النهضه با او به گفت وگو خواهند نشست.

سدالنهضه محور مذاکرات لاوروف در قاهره

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ نیما، در آستانه سفر امروز وزیر خارجه روسیه به قاهره سامح شکری وزیر خارجه مصر در گفت وگو با خبرگزاری تاس گفت: در این سفر با سرگئی لاوروف درباره بحران سد النهضه و نقشی که مسکو می تواند به عنوان یکی از اعضای دائمی شورای امنیت در حل و فصل این بحران و دست یابی به یک توافق الزام آور ایفا نماید، بحث و گفت وگو خواهیم کرد.

وی توضیح داد: مصر از روسیه انتظار دارد که نقش مثبتی در بحران سد النهضه ایفا نماید.

وزیر خارجه مصر با اشاره به تصمیم اتیوپی درباره آغاز آبگیری مرحله دوم سدالنهضه در خرداد ماه سال جاری گفت: در صورتی که این آبگیری به مصر و سودان زیان وارد کند، دولت قاهره اقدامات لازم را برای حمایت از امنیت ملی و آبی مصر انجام خواهد داد.

وی با تاکید بر تامین امنیت آبی مصر گفت: چنانچه مرحله دوم آبگیری سدالنهضه زیانی به مصر نرساند، این رخداد بسیار خوبی است ... مگر اینکه ثابت گردد، اتیوپی بر اقدامات یکجانبه خود همچنان اصرار دارد.

شکری با بیان اینکه مصر و سودان در مورد بحران سدالنهضه با یکدیگر همکاری کامل دارند، ابراز امیدواری کرد: اتیوپی مواضع سرسختانه خود را تعدیل کند تا پیش از آغاز مرحله دوم آبگیری سد النهضه سه کشور به یک توافق الزام آور درباره فعال سازی این سد دست پیدا نمایند.

به گفته وزیر آب و نیروی اتیوپی، قرار است هفته آینده مذاکرات سدالنهضه از سرگرفته گردد اما تا به امروز هیچ یک از مقامات سودان و مصر این خبر را تائید نکرده اند.

وزیر خارجه مصر با اشاره به مذاکرات 10 سال سدالنهضه گفت: در سایه وجود یک اراده سیاسی دست یافتن به توافقی در این زمینه کار دشواری نیست.

از سوی دیگر وزیر آب و نیروی مصر با اشاره به مطرح شدن گزینه جنگ برای دفاع از امنیت آبی کشورش گفت: سخن گفتن از جنگ یک موضع افراطی و غیرقابل پذیرش است.

به نوشته روزنامه الرای الیوم، عبدالعاطی با بیان اینکه مذاکرات سدالنهضه تقریبا به بن بست رسیده است، گفت: آبگیری مرحله دوم این سد انتها دنیا نیست.مصر راهکارهای دیگری در اختیار دارد. مثل مراجعه به مجامع بین المللی و استفاده از ابزارهای حقوقی و قانونی.

وزیر آب و نیروی مصر درباره خطر ناشی از آبگیری سدالنهضه گفت: فقط در مواقع خشکسالی امنیت آبی مصر در معرض خطر قرار می گیرد و در سال هایی که باران زیاد می بارد یا بارش به صورت متوسط است، خطری مصر را تهدید نمی کند.

وی توضیح داد: هنگامی که خشکسالی طولانی گردد و یک توافق الزام آور با اتیوپی امضاء نشده باشد، در این صورت، مصر دچار زیان سنگینی خواهد شد چراکه کاهش یک میلیارد متر مکعب آب نیل سبب زیان یک میلیون مصری می گردد چنانچه 10 یا 20 میلیارد متر مکعب آب این رودخانه کاهش پیدا کند، ما شاهد موج گسترده مهاجرت ها خواهیم بود لذا تندروی (در مواضع کشورها) به زیان همه در منطقه و دنیا خواهد بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "سدالنهضه محور مذاکرات لاوروف در قاهره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سدالنهضه محور مذاکرات لاوروف در قاهره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید