تحقیق و تفحص از پرسپولیس و استقلال؛ امیدوار باشیم یا فساد در فوتبالِ دیگری در راه است؟

به گزارش وبلاگ نیما، پرونده تحقیق و تفحص از استقلال و پرسپولیس با قرائت در مجلس در مسیری جدید قرار گرفته و حال باید دید راهی به غیر از پرونده فساد در فوتبال را می رود یا خیر.

تحقیق و تفحص از پرسپولیس و استقلال؛ امیدوار باشیم یا فساد در فوتبالِ دیگری در راه است؟

به گزارش وبلاگ نیما، اخیراً گزارش تحقیق و تفحص از باشگاه های پرسپولیس و استقلال در صحن مجلس شورای اسلامی قرائت شد، اتفاق خوبی که می تواند با پیگیری همه جانبه و البته سخت گیرانه نقاط ابهام زیادی را روشن کند. (لینک مطلب)

پیش از این مجلس یک بار پرونده عظیم فساد در فوتبال را به صحن رساند، اما این پرونده مهم بسته و مسکوت ماند و احتمالاً اکنون گوشه ای در حال خاک خوردن است. حالا اما اهالی بهارستان در آخرین روزهای مسندشان روی جایگاه های سبز مجلس گزارشی بلند و پرجزییات از اداره استقلال و پرسپولیس در سال های اخیر منتشر کردند. گزارشی که همانند پر محتوا بودنش باید پر امید برای به خاتمه رسیدن باشد تا بتوان گفت کوشش و کاری برای روشن شدن ماجرا شده است.

در این گزارش پُر است از اعداد و ارقام که مربوط به درآمد، هزینه، بدهی و ... است. در گزارش به موارد عجیب شکست تیم ها در پرونده های بین المللی و عملکرد مشکوک برخی مدیران اشاره شده است. از این گفته شده که چرا مدام مدیران در این دو باشگاه تغییر نموده و اصلاً چرا افرادی غیر تخصصی کار را دست گرفته اند.

از آنجا که گزارش جامعی از فرایند منتهی به نحوه ایجاد شکایات و پرداخت جرایم، هزینه ها و جوانم ایجاد آن، قصور یا کوتاهی متولیان امور و وجود لابی گری در اختیار هیئت قرار نگرفته است، به برخی از اسناد و مدارک و قراردادهای منعقده در این گزارش اشاره شده است. این بند مربوط به تحقیق و تفحص باشگاه پرسپولیس است، جایی که به نوعی ابهام ایجاد و از لابی گری و کوتاهی در پرونده های بین المللی صحبت می نماید، پرونده هایی مثل مانوئل ژوزه. این گزارش به نوعی می گوید 14 پرونده بازیکن و مربی خارجی پرسپولیس در این سال ها به طور مشکوکی در فیفا با محکومیت این باشگاه بسته شده است.

در باشگاه استقلال نیز همین شرایط وجود دارد و به انواع و اقسام بی کفایتی و تخلف و ابهام اشاره شده، از پرداخت اجاره خانه برخی بازیکنان آن هم خارج از مفاد قرارداد تا عدم رعایت مقررات قانونی در برخی قرارداد ها مثل وینفرد شفر.

اهدای هدیه و پاداش به اعضای غیر موظف هیئت مدیره، پرداخت مازاد به برخی افراد خاص مانند دبیر هیئت مدیره باشگاه، مفقود شدن اسباب و وسایلی که برای محل اسکان بازیکنان خارجی باشگاه خریداری شده، فقدان آیین نامه اداری و استخدامی و آیین نامه پاداش به بازیکنان و کادر فنی، عدم رعایت مفاد برخی قراردادها و خیلی موارد دیگر که احتیاج به آنالیز و برخورد با متخلفان دارد.

نکته ای که قابل تامل تر از بقیه می تواند باشد و در این گزارش به آن اشاره شده، این است که استقلال و پرسپولیس فاقد واحد حسابرسی داخلی بوده و هیچ گونه نظارت و کنترل مؤثری در مورد اجرای صحیح مصوبات هیئت مدیره در سال ها انجام نشده است!

هرچند گزارش تحقیق و تفحص با ارائه چند بند پیشنهاد به سرانجام می رسد اما همه می دانیم که کار اصلاح امور اداری و مدیریتی دو باشگاه عظیم پایتخت با پیشنهاد و وعده و وعید و برنامه راه نمی افتد. در پرونده دو باشگاه عظیم استقلال و پرسپولیس نقاط سیاه زیادی وجود دارد که در خوشبینانه ترین حالت هم نمی توان گفت همه این تخلف و بی کفایتی ها که حالا دو باشگاه را به زیر خروارها بدهی سنگین برده، از روی اشتباه و غیر عمدی بوده است.

مطمئنا در این سال ها دست هایی در صحنه و پشت صحنه استقلال و پرسپولیس وجود داشته که از فضای مساعد برای سوءاستفاده شخصی و دست اندازی به بیت المال بهره برده اند. اکنون که این گزارش از سوی مجلس تنظیم شده، همه دلسوزان فوتبال و طرفداران پرشمار استقلال و پرسپولیس چشم به راه سپری شدن قدم های بعدی و سپردن کار به دستگاه قضایی هستند تا با کسانی که مسبب حال ناخوشایند امروز این باشگاه ها هستند برخورد گردد.

با این حال همه فوتبالی ها پرونده فساد در فوتبال و خاتمه آن را به خوبی به یاد دارند، آیا پرونده تازه از راه رسیده تحقیق و تفحص از استقلال و پرسپولیس هم قرار است همان راه را برود یا اینکه به سر منزل مقصود برسد؟ اگر چه قوه قضاییه نشان داده که در برخورد با متخلفان تعارف ندارد و در این مدت حتی با دانه درشت ها هم برخورد نموده است. امید می رود که در موضوع فوتبال نیز شاهد چنین برخورد قاطعی باشیم و متخلفان به سزای عمل خود برسند. قاطعیت چند وقت اخیر قوه قضاییه ما را امیدوار می نماید تا شاهد برخوردی قاطع با فساد در ورزش و به ویژه فوتبال باشیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "تحقیق و تفحص از پرسپولیس و استقلال؛ امیدوار باشیم یا فساد در فوتبالِ دیگری در راه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحقیق و تفحص از پرسپولیس و استقلال؛ امیدوار باشیم یا فساد در فوتبالِ دیگری در راه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید