آیا دریافت چک و سفته از کارگر قانونی است؟

به گزارش وبلاگ نیما، گاهی اوقات کارفرمایان برای ضمانت حسن انجام کار از کارگران خود سفته یا چک اخذ می کنند که باید دید آیا این کار قانونی است.

آیا دریافت چک و سفته از کارگر قانونی است؟

به گزارش خبرنگار ، گاهی اوقات برخی از کارفرمایان برای تسهیل در کار خود اقدام به اخذ چک و سفته برای ضمانت حسن انجام کار از پرسنل خود می کنند که البته این کار منع قانونی ندارد، اما قانون درباره به اجرا گذاشتن آن هم فکری کرده است.

در صورت عدم پیش بینی شرایط الزامی و عدم اطلاع پرسنل از تعهدات مغایر با حسن انجام کار، کارفا نمی تواند سفته و چک را به اجرا بگذارد؛ صرفاً اخذ چک و سفته سفید امضا از پرسنل موجب پیگیری قضایی ضمانت ها نیست.

در قانون کار و مقررات مربوطه، اخذ سفته یا چک تضمینی توسط کارفرما از کارگر پیش بینی نشده است و مراجع حل اختلاف نیز به موضوع چک یا سفته اخذ شده از کارگر توسط کارفرما ورود نمی کنند، اما چنانچه کارفرمایی سفته یا چک تضمینی را از کارگر اخذ کند بهتر است که شماره سفته یا چک بانکی در قرارداد درج شود و تحت عنوان حسن انجام کار پشت نویسی شود تا بتوان از سوء استفاده های احتمالی آن جلوگیری کرد.

اگر بعد از قطع رابطه کاری، کارفرما وسیله تضمینی را به کارگر مسترد نکند، توصیه می شود که کارگر با مراجعه به مؤسسات حقوقی نسبت به تکمیل اظهارنامه خطاب به کارفرما اقدام کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "آیا دریافت چک و سفته از کارگر قانونی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا دریافت چک و سفته از کارگر قانونی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید